+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Biyoteknoloji alanında yapılan çalışmaların önemi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Biyoteknoloji alanında yapılan çalışmaların önemi nedir
  Biyoteknoloji Alanında Yapılan Çalışmaların Önemi Nelerdir?  Teknolojik gelişmelerin en göze çarpıcı olanı biyoteknolojidir. Biyoteknoloji genelde "insanın yararlanabileceği, ürün ve hizmetlerin mik*roorganizmalar, mikrobiyal parçacıklar ve diğer biylolojik materyaller kulla*narak endüstriyel işlem yoluyla sağlanması" olarak tanımlanmaktadır.
  1970 yıllarından başlayan süreç içerisinde biyolojik gelişmelerden ya*rarlanan biyoteknoloji; eczacılık, tıp, ziraat vs. gibi bilim dallarında devrim sayılacak büyük gelişmeler göstermiştir. Biyoteknoloji yoluyla insanlığın hizmetine giren teknolojik yenilikler büyük toplumsal değişimler ortaya koymuştur. Biyoteknolojik gelişmelerden yararlanan sektörler şunlardır:


  Biyoteknoloji alanında yapılan çalışmaların önemi nedir.jpg

  1-Ziraat uygulamaları ve hammaddeler

  Biyoteknolojik uygulamalarla birçok hammadde için gerekli enzimatik reaksiyonlarda kullanılan çok farklı enzimler kullanılmaktadır.
  Tarımsal atıklardan bugün örneğin metanol gibi maddeler bol ve ko*laylıkla elde edilebilmektedir. Gıda maddeleri piyasaya sürülmeden önce test edilip aflotoksin bulunup bulunmadığı kontrol edilmektedir. Bu teknoloji ile bitkilerin besin değerleri artırılmış ve örneğin bünyesinde kükürt bulunan bitkilerle beslenen koyunların yünlerinin daha kaliteli olduğu görülmüştür. Yeni teknoloji ile bitkilerden örneğin tütünden hemoglobin elde edilebil*mektedir. Ayrıca biyoteknolojik yöntemlerle bugün memeli hayvanların süt*lerinden yararlı ilaçlar üretilebilmektedir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  genetik, fizyoloji ve biyokimya gibi doğa bilimlerinin yanı sıra makina mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği gibi mühendislik dallarından yararlanarak yapılan çalışmalar
+ Yorum Gönder


biyoteknoloji alanındaki son yenilikler,  ZİRAAT UYGULAMALARI VE HAMMADDELER BİYOTEKNOLOJİ,  biyoteknolojinin hayatımızdaki önemi