+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Güneş'in Doğuş veya Batış Saatinin Bulunması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Güneş'in Doğuş veya Batış Saatinin Bulunması
  Güneş'in Doğuş veya Batış Saatinin Bulunması Nasıl Olmuştur?

  gunesin dogus saatlerinin bulunmasi.gif

  Bir noktada Güneş'in doğuş veya batış saati verildiğinde, aynı paralel üzerinde bulunan başka bir noktada Güneş'in doğuş veya batış saatini bulmak için,

  Aradaki zaman farkı bulunur.
  Güneş doğudaki yerlerde daha erken doğup battığı için, Güneş'in doğuş ve batış saatinin sorulduğu nokta doğuda ise zaman farkı verilen saatten çıkarılır. Sorulan nokta batıda ise zaman farkı verilen saate eklenir.


  UYARI : Meridyenler, Greenwich'e (0°) göre farklı yönde ise, meridyen farkını bulmak için toplama işlemi yapılır.

  UYARI : 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde (ekinokslarda) bir yerdeki Güneş'in doğuş veya batış saati verilirse, bir başka yerdeki Güneş'in doğuş veya batış saati bulunabilir. Çünkü bu tarihlerde gece - gündüz süreleri eşit olduğu için Güneş doğduktan 12 saat sonra batar ve battıktan 12 saat sonra doğar.

  Saat Dilimleri

  Dünya 15 derecelik aralıklarla 24 saat dilimine ayrılmıştır. Her saat diliminin ortasından geçen meridyen o saat dilimini kullanan ülkelerin ortak saat ayar meridyenidir. Türkiye 2. Ve 3. Saat dilimlerinde yer alır.  UYARI : Bir ülkede birden çok saat dilimi kullanılması için, ülkenin doğu - batı doğrultusunda en az 2 saat dilimini kapsayacak kadar geniş olması gerekir
  .
 2. Meryem
  Bayan Üye

  Yerel saat problemlerinde anlatıldığı gibi iki nokta arasındaki yerel saat farkı bulunur, Batıdaki bir noktada Güneş’in doğma saati verilir, doğudaki bir noktada Güneş’in doğma saati sorulursa, doğuda Güneş erken doğacağından aradaki yerel saat farkı çıkarılır.
+ Yorum Gönder