+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Rüzgarın Frekansı (Esme Sıklığı) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Rüzgarın Frekansı (Esme Sıklığı)
  Rüzgarın Frekansı (Esme Sıklığı) Ne Olduğunu Biliyor Musunuz?


  Ruzgarın Frekansi.jpg

  Rüzgarın yıl içinde belirli bir yönden esme sıklığına rüzgar frekansı denir.

  Esme sıklığı rüzgar frekans gülleri ile gösterilir.

  Bir bölgede belirli bir sürede rüzgarların en sık estiği yöne egemen rüzgar yönü denir.

  Örneğin Ankara Meteoroloji İstasyonu verilerine göre, Ankara’ya ait yıllık ortalama rüzgar frekans gülüne bakıldığında, yıl içinde kuzeydoğudan esen rüzgarların toplam 5000 esme sayısı ile en fazla olduğu görülür. Yani egemen rüzgar yönü kuzeydoğudur.  UYARI : Bir yerin rüzgar gülüne bakarak egemen rüzgar yönü ve o yerdeki yer şekillerinin uzanış yönü hakkında bilgi edinebiliriz.  UYARI : Birbirine komşu iki yerin farklı ısınması durumunda öncelikle rüzgar görülür.  Rüzgar Çeşitleri  Rüzgarlar, oluşumlarına, esiş sürelerine ve etki alanlarına göre üçe ayrılırlar :  Sürekli Rüzgarlar  Genel Hava dolaşımına bağlı, sürekli basınç kuşakları arasında yıl boyunca yön değiştirmeden esen rüzgarlardır.  Alizeler  30° enlemlerinden (DYB) Ekvator’a (TAB) doğru esen rüzgarlardır.

  Dünya’nın ekseni çevresindeki hareketi nedeniyle sapmaya uğrayarak, Kuzey Yarım Küre’de kuzeydoğudan, Güney Yarım Küre’de güneydoğudan eserler.

  En düzenli ve sürekli esen rüzgarlardır.

  Okyanus akıntılarının yönlerini düzenlerler.

  Başlangıçta kuru olan bu rüzgarlar, deniz üzerinden aldıkları nemi Ekvator çevresine yağış olarak bırakırlar.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  tanım olarak Rüzgarların bir olmak üzere belirli bir yönden esme sıklığına denir . Esme sıklığı rüzgar frekans gülleri ile gösterilir. Bir bölgede belirli bir sürede rüzgarların en sık estiği yöne egemen rüzgar yönü denir
+ Yorum Gönder