+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Maddelerin Öz Isıları hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Maddelerin Öz Isıları hakkında bilgi

  Maddelerin Öz Isıları Nelerdir?


  Öz ısı’ nın diğer bir adı da ISINMA ISISI’ dır. CGS birimleri sistemine göre bir maddenin 1 gramının sıcaklığını 1 °C yükseltmek için verilmesi gereken ısıdır. CGS Birimleri santimetre (uzunluk) gram (kütle) ve saniye (zaman) birimleri temeline dayanan ve tarafından SI Birimleri yeri alınana kadar bilim adamları arasında kullanılmış bulunan metrik sistemdir. SI Birimleri ise adını Uluslararası Birimler Sistemi anlamına gelen Fransızca Systeme International d’Unites sözcüklerinin ilk harflerinden almış birimler sistemidir. SI Birimleri sisteminde ISINMA ISISI bir maddenin 1 kilogramının sıcaklığını 1 Kelvin derecesi yükseltmek için verilmesi gerekli ısı miktarı olarak tanımlanır.

  Isınma Isısı (Öz ısı) kavramını Joseph Black adlı İskoçyalı fizikçi ve kimyacı bilim adamı ortaya koymuştur. Bu şahıs Isı ve Sıcaklık kavramlarını da birbirinden ayırt etmiştir. Pierre Louis DULONG adlı Fransız kimyacı ile Alexis Therese PETİT isimli Fransız fizikçi birlikte çalışmalar yaparak elementlerin özgül ısıları ile atom ağırlıklarının ters orantılı olduklarını bulmuşlardır. Bu yasa DULONG VE PETİT KANUNU olarak adlandırılmıştır. Buna göre çoğu elementlerin atom ağırlıkları ile ısınma ısılarının çarpımı sabit bir sayı verir. Buna dayanarak atom ağırlığı bilinmeyen elementlerin yaklaşık Atom Ağırlığı hesaplanabilmiştir. Dulong ve Petit Kanunu hemen tüm elementlerde atomal ısının yaklaşık 26.4 Joule K. mol olmasına uygun düşmektedir.

  ELEMENTİN ATOM AĞIRLIĞI x ISINMA ISISI @ 26.4 JOULE K.MOL


  MADDENİN ADI-ÖZISI (Cal/g°C)  Su 1.00

  Buz 0.50

  Zeytinyağı 0.47

  Naftalin 0.41

  Hidrojen 0.41

  Oksijen 0.22.

  Bor 0.58

  Magnezyum 0.26

  Alüminyum 0.217

  Krom 0.12

  Manganez 0.115

  Demir 0.115

  Nikel 0.110

  Bakır 0.1

  Çinko 0.095

  Kripton 0.074

  Baryum 0.045

  Uranyum 0.026

  Cıva 0.033

  Gümüş 0.056

  Kurşun 0.031

  Bizmut 0.294

  Camkum 0.15

  Hava(sabit basınçta) 0.23

  Su buharı 0.48

  Kobalt 0.107  Tabloyu incelediğimizde diğer elementlerin öz ısılarının suya göre daha az olduğunu görmekteyiz. Bu elementlerin hepsinden kütle olarak eşit miktarda ısı versek sıcaklık artışı en az suda olur diğerlerinin ısısı daha çok artar.Örneğin civanın öz ısısı suyun 1/30’u kadardır. Aynı miktarda su ile cıvayı birer kaba koyup eşit miktarda ısı versek cıvadaki ısı artışının suya göre 30 kat daha fazla olduğunu görürüz.

  C su = 1.0 Cal/g°C Q = m . c . Dt

  C cıva = 0.033 Cal/g°C

  m su . c su . Dt su = m cıva . c cıva . Dt cıva

  Kütleler eşit olduğu için ; c su . Dt su = c cıva . Dt cıva

  1.0x Dt su = 0.033x Dt cıva

  Dt cıva =1/0.033 x Dt cıva

  Dt cıva =30 x Dt su

  Cıva kolay ısı artışı sağlayan bir madde olduğu için termometrelerde kullanılmaktadır.

  Maddelerin ısınmalarındaki farklılıklar maddelerin ayırt edici özelliklerinden biri olan öz ısı ile ilgilidir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  şöyle açıklayalım ;Her maddenin ayrı bir öz ısı değeri vardır. Bunun için öz ısı maddenin ayırt edici özelliğidir. Öz ısının birimi J/g °C ‘dir.
+ Yorum Gönder