+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Potemkin Köyü ne demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Potemkin Köyü ne demektir

  Potemkin Köyü Hakkında Bilgiler

  "Potemkin Köyü" ya da "Potemkin Panoları" terimi, günümüzde dışarıdan bakana gerçekte olduğundan daha iyi gösterilmeye çalışılan yapılar için kullanılmaktadır. Kökeninde ise Çarlık Rusyası’nda 1787’de yaşandığı iddia edilen bir olay vardır;

  Avusturya İmparatoru II. Joseph resmi bir görüşme için Rusya’yı ziyaret edecektir ve gezi programında Kırım da bulunmaktadır.  Çariçe II. Katerina, ziyaretin organizasyonuyla ilgilenmesi için Mareşal Potemkin’i görevlendirir. Ancak yol boyunca görülecek köyler bakımsız ve sefil durumdadırlar. Bunları modern ve refah içinde göstermek oldukça masraflı olacak ve vakit alacaktır ancak Mareşal Potemkin'in ne masraf edecek parası ne de kaybedecek zamanı vardır. Böylece Mareşal Potemkin, Dinyaper Nehri boyunca uzanan evlerin dış cephelerini panolarla giydirerek tiyatro sahnelerindekine benzer bir dekor ile refah içinde ve modern görünümlü köyler yaratır.
  Bu olay ise tarihe "Potemkin Köyü" veya "Potemkin Panoları" terimlerini kazandırmış olur.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  şöyle bir tanım var bu konuda kırım'ın da zamanında osmanlı'nın elinden çıkmasında rol oynamış, zaten rusya'nın karadeniz'deki donanmasını kuran başlıca insandır prens potemkin.
+ Yorum Gönder