+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Sürekli Rüzgarlar Nedir, Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sürekli Rüzgarlar Nedir, Hakkında Bilgi

  Sürekli Rüzgarlar Nelerdir?  Sürekli rüzgarlar, dünya üzerindeki sürekli alçak ve yüksek basınç alanları arasında eserler. Bunların başlıcaları, Alizeler, Batı Rüzgarları ve Kutup Rüzgarları’dır.

  1- ALİZELER

  30° kuzey ve 30° güney paralelleri çevresinden, Ekvator’a doğru yıl boyunca esen rüzgarlardır. Tam kuzey ve güneyden esmeleri gereken bu rüzgarlar, Dünya’nın dönmesi sonucu yön değiştirirler. Kuzey Yarımküre’de kuzeydoğudan güneybatıya, güney Yarımküre’de güneydoğudan kuzeybatıya doğru eserler. Ekvator çevresinde yükselmiş olan havada dengeyi sağlamak üzere üstten dönencelere doğru eser. Böylece üst alizeler oluşur.
  Sürekli Rüzgarlar Nelerdir.jpg
  Alizeler, genellikle kuru rüzgarlardır Fakat denizlerden geçtikleri yerlerde nemlendikleri için dağlık alanlardaki yamaçlara yağış bırakırlar. Alizeler, denizlerin üzerinde karadakinden çok daha kuvvetli ve düzenli eserek gökyüzünün çoğu zaman açık olmasını sağlarlar.Bu nedenle alize rüzgarlarına açık adalar, en gözde turizm merkezleridir.

  Sürekli olmaları ve yönlerinin belirli olması nedeniyle Alizeler, tarih boyunca yelkenli gemiler için elverişli bir ortam oluşturmuştur. Yelkenli gemiler devrinde, Amerika ile Avrupa arasındaki ticareti sağladığı için Alizelere, ticaret rüzgarlan denmiştir.

  2- BATI RÜZGARLARI

  30° kuzey ve güneyden, 60° kuzey ve güney paralellerine doğru esen rüzgarlardır. Batı rüzgarları da Dünya’nın dönmesi sonucu sapmaya uğrarlar. Bu rüzgarlar kıtaların batısındaki deniz ve okyanuslardan estiklerinden bol miktarda yağış bırakırlar. Batı rüzgarlarının oluşmasında gezici siklonlar da rol oynadığından, bu rüzgarların yön ve hızları değişiklik gösterir.

  3- KUTUP RÜZGARLARI :

  Kutup rüzgarları kutuplardaki yüksek basınç alanından 60 ° paralelleri çevresindeki alçak basınç alanlarına doğru esen soğuk rüzgarlardır. Genellikle doğu rüzgarları şeklinde eserler. 2. Meryem
  Bayan Üye

  şöyle tanımlanabilir Sürekli basınç merkezleri arasında aynı yönde ve yıl boyunca esen rüzgarlara sürekli rüzgarlar denir.
+ Yorum Gönder