+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Kırç Nedir, Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kırç Nedir, Hakkında Bilgi

  Kırç Nedir Biliyor Musunuz?  Kışın ara sıra camlarımızın üstünde, parlak ve saydam beyaz çiçeklerden oluşan şahane bir dekor görürüz.

  Ağaç dallarını, telefon direkleriyle tellerini ışıltılı, beyaz elmas billurcukları kaplar. Kırç adı verilen bu olağanüstü dekor, tıpkı kırağı gibi, buz billurlarından oluşur.
  Kırç Nedir.jpg
  Kırç, siste, puslarda, bulutlarda ya da neme doymuş havada meydana gelir. Bu olay daha önceden oluşmuş su damlacıklarının sıcaklığı sıfır derecenin altındaki nesneler ya da bitkiler üzerine konması sırasında ve özellikle damlacıkların rüzgârla savrulması ya da nesnelerin hareket halinde olmasıyla ortaya çıkar. Kırç billurları ince hava katmanlarıyla birbirinden ayrılmış yassı yaprakçıklardan oluşur. Bu billurlar çok kalın tabakalar halinde üst üste yığılabilir. Buzun ağırlığıyla ağaç dallarının kırıldığı en kalın telefon ve telgraf telleriyle kablolarının koptuğu görülen olaylardandır.

  Atmosferin orta tabakalarındaki bazı bulutlardan geçerken yükselen hava akımı içinde dağların doruklarına yaklaşırken uçakların kanatlarını kırç billurları kaplar. Aracın ağırlığı artar ve kanatların konumu bozulur. Böylece uçak yavaşlar ve hız kaybetmeye başlar. Şişerek buz tabakasını parçalayan otomatik buz çözücüsü yoksa düşüş kaçınılmaz olur. Concorde gibi çok modern uçaklarda böyle bir tehlike yoktur çünkü bu uçaklar uçuşlarının büyük bir bölümünü bulutlu bölgelerin üstünde, kuru hava içinde yaparlar.

  Bazı bölgeler havacılar için çok tehlikeli ve sakıncalıdır. Özellikle aşırı ergimiş büyük bulutların şiddetli rüzgârlarla sürüklendiği dağ tepelerinde kırç tabakası çok kalın olur, Meteoroloji kurumlarının görevlerinden biri de bu tehlikeli bölgeleri haber vermektir. 2. Meryem
  Bayan Üye

  iyice soğumuş su taneciklerinden oluşan bir sis uzun süre yerde kaldığında, su taneciklerinin soğuk cisimlere çarparak buz haline geçmesine deniliyor
+ Yorum Gönder


content