+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Coğrafyada Geçit Nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Coğrafyada Geçit Nedir?

  Geçit nedir biliyor musunuz?  Dağ geçidi , bir dağ ya da tepe sırasında, bir taraftan öbür tarafa geçişe imkân tanıyan alçak noktaya verilen isimdir. Geçilen sırayı aşan yolun genellikle en yüksek noktasıdır. Dünyanın dağ sıralarının pek çoğu yolculuklara engel oldukları için geçitler, yazılı tarihten önceki dönemlerden beri büyük önem taşımışlar; ticaret, savaş ve göçlerde önemli rol oynamışlardır.
  Topografik olarak bir geçit, iki dağ arasında oluşan eğer şeklinin, alçak noktasında, genellikle bir ya da iki tarafta birer nehir başlangıcının hemen yukarısında bulunmaktadır. Geçitler, iki tarafında dik yamaçlar olan kısa bir kapı şeklinde olabildikleri gibi, kilometrelerce uzunluktaki vadilerden de oluşabilirler.

  Geçit nedir.jpg
  Geçitlerden eski çağlardan beri yollar geçmiş, son zamanlarda da tren yolları tarafından kullanılmışlardır.
  Bir geçidin en yüksek noktası genellikle, bölgedeki tek düz arazidir ve burada binalar, bazen köyler bulunur. Sınırları dağ sıralarıyla belirlenen ülkelerde sınır kapıları ve gümrük ofisleri dağ geçitlerinde yer alır. Anayolların bulunduğu geçitlerde, geçitin deniz seviyesinden yüksekliğini gösteren bir tabela da bulunur.
  Dünya çevresinde pek çok geçide isim verilmiştir. Afganistan ve Pakistan arasındaki Hayber Geçidi, Alpler'deki Büyük St. Bernard Geçidi ve dünyanın motorlu taşıtlar tarafından kullanılabilen en yüksek geçidi olan 5565 metrelik Semo La (Tibet) ünlü örneklerdendir.

  Geçit, bir yerden, bir bölgeden geçmek için yapılmış olan ya da doğal olarak bulunan ve geçiş izni veren aralığa denir.
  Çoğu zaman tünel ile karıştırılsa da her geçit tünel değildir. Ancak her tünel bir çeşit geçittir. Geçitin üstü açık veya kapalı olabilir. Köprüler, alt ve üst geçitler ve tüneller birer geçittirler.
  Bir şeyin geçit olabilmesi için onun mutlaka bir mühendislik yapısı olması gerekli değildir. Özellikle sıradağlar, vadilerde doğal olarak bulunan geçitler de vardır. 2. Meryem
  Bayan Üye

  iki dağ yada yamaç arasında uzanan dar ve uzun yol. örnek verecek olursak Zigana geçidi örnek verilebilir diğer anlamları resmi törenlerde geçişe denir ve Bir gezegenin başka bir gezegenin yada Güneş'in arkasından geçme süresi akla gelir
+ Yorum Gönder


coğrafi geçit nedir