+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Coğrafyada Basınç Nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Coğrafyada Basınç Nedir?
  Basınç nedir? basınç hakkında genel bilgiler

  Atmosfer çeşitli gazların karışımıdır. Her madenin olduğu gibi gazların da bir ağırlığı vardır. Atmosferi oluşturan gazların yere uygulamış olduğu basınca hava veya atmosfer basıncı denir. Basıncı ölçen alete barometre denir. Basıncın birimi milibardır. Basıncı sürekli ölçerek kaydeden alete barografdenir.
  Basınç nedir.JPG
  BAROMETRE

  Atmosfer basıncı derecesine göre üçe ayrılır:
  1-Normal Hava Basıncı: 45° enleminde deniz seviyesinde 15°C sıcaklıkta 1 cm2’ik alan üzerine hava kütlesinin yaptığı basınca normal hava basıncı denir. Normal hava basıncının değeri 760 mm yada 1013 milibar (mb)’dır.

  Toriçelli yukarıdaki şartlarda yapmış olduğu deneyde içi cıva dolu bir kaba 1 cm2’lik ağzı kapalı havası boşaltılmış cam boruyu dik olarak koyar. Atmosferdeki hava basıncının kap içerisindeki cıvaya yapmış olduğu basınç sonucunda cıva cam boru içinde 760 mm (76 cm) yükselmiştir.

  2-Yüksek Basınç (Antisiklon):1013 mb’dan daha yüksek olan basınca yüksek basınç denir. Yüksek basıncın görüldüğü yerlerde daima alçalıcı havahareketleri vardır. Alçalan hava yere çarparak çevreye doğru yayılır.

  Yani yüksek basınç alanlarında hava hareketlerinin yönü merkezden çevreye doğrudur.Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesinden dolayı merkezden çevreye doğru olan bu hava hareketi yön değiştirir. Hava kütleleri Kuzey Yarımküre'de sağaGüney Yarımküre’de sola doğru sapmaktadır.

  3-Alçak Basınç (Siklon):1013 mb’dan daha alçak olan basınca alçak basınç denir. Alçak basıncın görüldüğü yerlerde daima yükselici hava hareketleri vardır. Hava kütleleri basıncın azaldığı merkeze doğrudur. Yani alçak basınç alanlarında hava hareketlerinin yönü çevreden merkeze doğrudur ve buradan yükselir.

  Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesinden dolayı hava hareketininyönünde sapmalar olur.
  Havakütleleri Kuzey Yarımküre'de sağaGüneyYarımküre’de sola doğru sapmaktadır. 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Bir yüzey üzerine etkide bulunan dik kuvvetin, birim alana düşen miktarına basınç denir. Katı, sıvı ve gazlar ağırlıklarından dolayı bulundukları yüzeye bir kuvvet uygularlar.
+ Yorum Gönder


basınç nedir coğrafya,  coğrafyada basınç nedir,  coğrafya basınç nedir,  cografyada basınç nedir,  cografya basınç nedir,  coğrafyada basınç