+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Orman kaç yılda oluşur orman yangınlarının nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Orman kaç yılda oluşur orman yangınlarının nedenleri

  Bir Orman Kaç Yılda Büyür Biliyor Musunuz?


  Ağaçların türüne ve yaşayan canlılara bağlı olarak bu süre 20 ila 200 yıl arasında değişir. Ne yazık ki, çoğunlukla insanların bilinçsizce ağaçları kesmesi sonucu bu dengeli biyolojik sistem yara alır.

  Eğer ormanlardan ölçülü bir şekilde yararlanırsak doğanın mucizevi hızla iyileşme gücü sayesinde ormanlar çok kısa sürede daha gür bir şekilde yeniden büyür. Bu şekilde hem mevcut ormanların büyümesini ve ağaç sayısının artmasını sağlayabilir, hem de ormandan elde ettiğimiz kağıt, kurşun kalem, mobilya gibi malzemeleri kullanmaya ve ilaçların ham maddesi olan bazı bitkileri almaya da devam edebiliriz.  Orman kaç yılda oluşur orman yangınlarının nedenleri.jpg

  Eldeki istatistik bilgilerine göre
  Yangının çıkmasına neden olan ateşin, ana faktörlerinin yıldırım ve insanların çeşitli faaliyetleri olduğunu göstermektedir. Insanın çeşitli faaliyetleri arasında: tarla çalışmaları (anız yakma, bag-bahçe temizliği), çöplerin ateşe verilmesi, enerji nakil hattı arızaları, piknik ve çoban ateşi v.s. sayılabilir. Nedeni Bilinen Yangınlar : Yıldırım. kasıt. ihmal ve dikkatsizlik olarak üç guruba ayrılır. Ayrıca nedeni tesbit edilemeyen yangınlar vardır ki bunlar oldukça fazladır. Böylece yangın çıkış nedenlerini.

  1-Yildirim 2-Kasıt, 3-İhmal ve dikkatsizlik, 4-Nedeni bilinmeyen olmak üzere 4 grupta toplamak mümkündür.
 2. Ezlem
  Üye

  Ormanların oluşması çok uzun bir zaman alır.Orman yangınları insanların dikkatsizliği yüzünden çıkıyor. Sigara izmaritleri,yanık bırakılan mangal ateşleri bir çok nedenleri daha vardır orman yangınlarının çıkmasında.
+ Yorum Gönder


bir orman kaç yılda oluşur,  ormanlar kaç yılda oluşur,  orman kaç yılda oluşur,  bir orman kaç yılda oluşur özet,  bir orman kaç yılda oluşur kısaca,  orman yangınlarının nedenleri