+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Büyük Okyanus Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Büyük Okyanus Hakkında Bilgi

  Büyük Okyanuslar Hangileridir?


  Büyük Okyanus: Yerkürenin en büyük okyanusu: 180 milyon km2.

  Büyük Okyanus, Dünyanın üçte birini kaplar ve denizlerin aşağı yukarı yarısını meydana getirir; adı bunun için Büyük Okyanus olmuştur. Ortalama derinliği de (4 030 m) öteki okyanuslarmkinden daha fazladır. Güneyde, Antarktika topraklarına açılır ve kuzeyde, Bering Boğazı’nm ayırdığı Alaska ve Sibirya ile kapanır.  b-y-k-okyanus.jpg


  Ateş Kuşağı

  Doğuda Büyük Okyanus boyunca uzanan ada çelenkleri (Kuril Adaları, Japonya, Tayvan, Filipinler, Melanezya, onu kıyı denizlerinden tamamen ayırır. Ayrıca, sayısız ve küçük başka adalarla da bezenmiştir. Bunlar ya yanardağlar Hawaii, Galapagos Adaları) ya da atoller (mercan adaları) [Bikini, Tuamotu], yani kıyılardaki deniz gölcüklerini kuşatan dairesel mercan oluşumlarıdır.

  En derin okyanus çukurları, Büyük Okyanus’tadır (Mindanao Çukuru 11 523 metre). Yerkabuğunun zayıf bölgelerine bağlı olan bu ab is ler yanardağ faaliyetinin yoğun olduğu bölgelere de yakındır. Böylece, okyanus çepeçevre, Büyük Okyanus’un ateş kuşağını oluşturan faal yanardağlarla doludur: Japonya, İndonezya, And Sıradağları, Alaska yanardağları. Bütün bu bölgeler sık sık, her şeyi altüst eden depremlere sahne olur.

  Hindistan yolu

  Büyük Okyanus XVI. yy. başında keşfedildi. Macellan, 1520 yılında buraya ilk defa, kendi adını taşıyacak olan boğazdan girdi. Daha sonra, XVII. ve XVIII. yüzyıllarda, okyanusu sir Francis Drake, Cook ve La Perouse gibi, çoğu Hindistan’a giden en kısa yolu aramakta olan gözüpek gemiciler gezip dolaştı. O tarihten beri, özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Çin, Avustralya gibi Okyanus’a kıyıları olan ülkelerin ekonomik gücü sayesinde önemi durmaksızın arttı. Son Dünya Savaşı sırasında, Amerika Birleşik Devletleri ile Japonya arasında çok çetin ve kanlı bir savaşa sahne oldu. Bugün, Beşinci Filo’larını sürekli olarak bu okyanusta bulunduran Amerikalıların fiilî egemenliği altındadır.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  Büyük Okyanus veya Pasifik Okyanusu Amerika, Asya ve Okyanusya kıtaları arasında ve dünyanın en büyük okyanusudur Pasifik adını Portekizli denizci Ferdinand Magellan vermiştir.
+ Yorum Gönder


büyük okyanus,  okyanus enerjisi