+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Buzdağı Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Buzdağı Nedir
  Buzdağı nedir nerede bulunur?

  Buzdağı: Denizin üzerinde yüzen buz yığınları.

  Kutup bölgeleri (Grönland, Antarktika), denize kadar inen ve orada daha ince bir kabuk meydana getiren kalın buz katmanlarıyla örtülüdür. Suya eriştiğinde bu geniş ”buzullar, yukarıdan aşağıya doğru bir itiş gücüyle karşılaşır ve bu’ güç onu koskocaman bloklar halinde parçalar, bunlar buzdağlarıdır: olaya, buzul doğuruyor denir.

  Soğuk akıntılara kapılıp sürüklenen buzdağları ılıman enlemlere kadar, parçalanarak ve yavaş yavaş eriyerek yüzer. Özellikle Newfoundland yakınlarında çok bulunur.

  Buzdağı.jpg.


  Buzdağlarının boyları pek büyük olabilir, bazılarının uzunluğu birkaç kilometreyi ve yüksekliği birkaç yüz metreyi aşar. Tam olarak görmek mümkün olsaydı, boyutları çok daha etkileyici olurdu. Gerçi her buz yüzer, ama yoğunluğu, suyun yoğunluğundan pek az düşüktür. Bu yüzden, bir buzdağının suyun üstünde kalan kesimi toplam hacminin pek küçük bir bölümüdür beşte dördü kadar bir kesimi de suyun altında kalır. Güneş tarafından gökkuşağının bütün renkleriyle süslenen ve hayalet misali yığınlar, sessiz sessiz kayarken, radarın icadına kadar, gemiciler için tehlikeli bir engel oluşturmaktaydı.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  buzdağı soğuklarda olur ege denizinde olmaz yani kutup dağı desek daha doğru olur kutup buzullarından ya da donmuş denizlerden koparak denizlerde yüzen, akıntılarla yer değiştiren, büyük bölümü su altında olan çok büyük buz parçasına deniliyor
+ Yorum Gönder