+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Konveksiyonel Akıntı Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Konveksiyonel Akıntı Nedir

  Konveksiyonel Akıntı Ne Demektir?

  Alt mantoda çekirdeğin etkisiyle ısınan magma, yer kabuğuna dikey olarak yükselir. Yer kabuğuna değen magma, bir süre yer kabuğuna sürtünerek yer kabuğunu hareket ettirdikten sonra soğuyup yoğunlaşarak tekrar dikey yönde mantoya doğru hareket eder. Manto ile yer kabuğu arasında çok yavaş ve sürekli olan bu dönüşüm hareketine konveksiyonel akıntılar denir.

  Konveksiyonel Hareket ise;

  Konveksiyon, maddenin yer değiştirmesine bağlı olarak ısı taşınmasına denir. Örneğin bardağınızdaki suya buz attığınızda konveksiyonel soğutma yapmış olursunuz.

  Konveksiyonel hareket de kullanıldığı yere bağlı olarak farklı şekillerde açıklanabilir ancak muhtemelen sorunuz, coğrafya terimi olan konveksiyonel hareket ile alakalı.

  Coğrafyada konveksiyonel hareket, soğuk hava ile sıcak havanın karşılaşmasına, yer değiştirmesine denir ve bu hareketlere bağlı olarak konveksiyonel yağışlar oluşur.

  Sıcak havada yüksek miktarda buharlaşmış su bulunur ancak hava soğuduğunda nem taşıma kapasitesi düşer, bu yüzden sıcak hava soğuk hava ile karşılaşıp soğuduğunda su buharını taşıyamaz hale gelir ve bu buhar yoğunlaşarak yağmur/kar/dolu haline gelir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  Magmanın soğuyarak aşağı inmesi ve ısınarak yukarı çıkması sayesinde yer kürede gerçekleşen magmanın dönmesine konveksiyonel akıntı denir.
+ Yorum Gönder