+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Kutup ikliminin genel özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kutup ikliminin genel özellikleri nelerdir
  Kutup İkliminin Genel Özellikleri Nelerdir?

  Genel olarak Kutup Noktaları’yla 70° – 75° paralellerine dolaylarında genişleyen bölgelerde yer tutmaktadır . Senelik ısı ortalaması 0°C’nin oldukça altındadır . – 25°C ile – 30°C dolaylarında olan yıllık en yüksek sıcaklık ortalamasının olduğu ay ortalaması dahi 0°C’ye erişmez . En soğuk ayda sıcak ortalaması ise – 40°C ile – 50°C’ye dolaylarında düşmektedir . Bilhassa Kuzeyindeki Yarıküre’de Grönland’ ın iç kesimleriyle kuzeyinde Kuzeyindeki Kutbu üzerindeki bir takım adalarda Güney Kutbun’daysa Antarktika üstünde görülür . Kutup çok yüksek basıncının etkisiyle yağış 100 mm’nin altına düşmüştür . Bu sebeple Soğuk Sahra İklimi olarak da tanınır . Az miktardaki yağış , erimeden toprak üstünde kaldığından aşama arasında yüzlerce metre kalınlığındaki örtü buzullarına dönüşmüştür . Çimlenme koşulları olmadığından bitki örtüsünden yoksundur . Belli bir yağış rejimi yoktur . Tundra İklimi’nde olduğu buna benzer siklonik yağışlar görülebilir . Antarktika tipi pekçok ayrıca oldukça soğuk ve serttir . Bunda coğrafi enlemle bir arada aşağı yukarı yükseltisi 2000 m’yi aşan Antarktika’nın çok yüksek bir kıta olması belirleyici olmuştur . Bundan nazaran Antarktika kıtası sürekli olarak yerleşmenin olmadığı bir kıtamızdır

  ÖZELLİKLERİ

  Dünyanın sürekli olarak olarak karlar ve buzlarla kaplı kalan kutup bölgelerinde görülen iklim tipidir . Kuzey Kutbu etrafında Grönland Adası’nın iç kısımlarında ve Antarktika’da etkilidir .
  Sıcaklık ortalaması tüm yıl boyunca 0°C nin altındadır . Sıcaklık , çoğu zaman – 40°C ye , hatta ayrıyeten altına iner .
  Senelik sıcaklık farkı 30°C dolaylarındadır . Güneşlenme süresi birçok uzun olmasına rağmen sıcaklık yükselemez . Çünkü güneş ışınları yıl boyunca bu bölgelere eğik açılarla gelir .
  Sıcaklık düşük olduğundan buharlaşma ile atmosfere karışan nem azdır . Dolayısıyla yağışlar bitiş derece az ve her an kar şeklindedir . Ortalama yağış yıllık olarak 200mm civarındadır . Bu nedenle kutup iklimine soğuk sahra iklimi de denir .
  Zemin buzlarla kaplı olduğu amaçlı bitki örtüsü yoktur . 2. Meryem
  Bayan Üye

  ilk belirgin özellikleri şu olsa gerek sürekli buzullarla kaplı ve soğuk iklime sahip bölgelerdir yıllık sıcaklık farkı 30 dereceyi geçmez ve sıcaklık 0 dereceyi yukarı çıkmaz
+ Yorum Gönder