+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Sömürgecilik nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sömürgecilik nedir

  Sömürgecilik Hakkında Bilgiler


  Sömürgecilik, genellikle bir devletin başka ulusları, devletleri, toplulukları, siyasal ve ekonomik egemenliği altına alarak yayılması veya yayılmayı istemesi, müstemlekecilik, kolonyalizm (TDK Sözlüğü)

  Sömürgecilik.jpg

  Sömürgeciler genellikle sömürdükleri bölgelerin kaynaklarına el, iş gücüne, pazarlarına el koyar ve aynı zamanda sömürgeleri altındaki halkın sosyo-kültürel, dini değerlerine baskı uygularlar (bkn. kültür emperyalizmi) Sömürgecilik ile emperyalizm kimi zaman birbirleri yerine kullanılan terimler olmakla birlikte emperyalizm, şekli olduğu kadar şekli olmayan alanlarda da kontrolün hakim gücün elinde bulunduğunu durumlarda kullanılmaktadır. Sömürgecilik terimi aynı zamanda bu sistemi meşrulaştırmak veya yaymak için kullanılan bir dizi inanca da işaret etmektedir, zira Sömürgeciler kendilerinin sömürdükleri insanlardan daha üstün olduklarına inanırlar (Etnosentrizm de denir buna). Sözde bilimsel teorilerle de desteklenmeye çalışılan bu tip inançlar daha çok 19.yüzyılda Avrupa'da yayılmış ve Avrupalıların tüm dünyada sömürgeci güç olarak yayılmasının da sözde meşru dayanağı olmuştur. Avrupa sömürgeciliği kabaca iki büyük dalgaya ayrılabilir. İlki keşiflerle başlamış ikincisi de 19.yüzyılın ikinci yarısında başlayan Yeni Emperyalizm dönemidir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  yıllar boyu avrupalıların yaptığı iştir başka insanları çalıştırıp onların elde ettiklerini haksız yere almaktır sömürgecilik malesefe şimdileerde modern sömürgecilik var
+ Yorum Gönder