+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Muson ikliminde en fazla yağışın yazın düşmesinin nedeni nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Muson ikliminde en fazla yağışın yazın düşmesinin nedeni nedir

  Muson İkliminde En Fazla Yağışın Yazın Düşmesinin Nedeni Ne Olabilir?


  Muson rüzgarlarının etkili olduğu Güney, ve Güneydoğu Asya’da etkilidir. Ayrıca; Avustralya'nın kuzeyinde ve Doğu Afrika'da Madagaskar adasında etkilidir.

  musoniklimindeenfazlaya.jpgMuson rüzgarlarından dolayı bu iklimde yaz mevsimi yağışlı , kışlar kuraktır. Bu yönüyle savan iklimi ile benzerlik gösterir.

  Sıcaklık ortalaması bütün yıl 10 °C nin üstündedir.

  Yıllık sıcaklık farkı Savan iklimine göre fazladır.

  Yıllık yağış miktarı 1000-1500 mm civarındadır. Ancak kıyı kesimlerde bu yağış miktarı çok daha fazla olabilmektedir. Örnek Hindistan’ın kuzey doğusunda yer alan Çerapunçi 12000 mm yağış almaktadır (Dünyanın en fazla yağış alan yeridir).

  Bitki örtüsü kışın yaprağını döken geniş yapraklı muson ormanlarıdır.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  Muson iklimi Hindistan'ı ve Güneydoğu Asya'yı etkiler. Muson, kışın kurak, karadan denize doğru esen bir rüzgârdır. Uzun bir kış kuraklığından sonra, yaz musonu çoğu zaman taşkınlara yol açan pek bol yağmurlar getirir
+ Yorum Gönder


muson ikliminde en fazla yağışın yazın düşmesinin nedeni nedir,  muson ikliminde en fazla yağışın yazın düşmesinin nedeni