+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Buzul Aşındırma Şekilleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Buzul Aşındırma Şekilleri Nelerdir
  Buzul Aşındırma Şekilleri nelerdir merak ettiniz mi?


  buzulandrmaekillerinele.png

  BUZUL VADİSİ


  Buzul aşındırması sonucu oluşan “U” şeklindeki vadilerdir. Akarsu vadilerine göre boyları kısadır ve sürekli iniş göstermezler (inişli –çıkışlıdır)

  HÖRGÜÇ KAYA


  Farklı aşınma sonucu oluşan ve genellikle deve hörgücüne benzeyen kayalardır.

  SİRK (BUZ YALAĞI)

  Dağların üst kısmında aşındırma ile oluşan küçük çukurluklardır.

  MOREN

  Buzulların aşındırarak taşıdığı kum , çakıl gibi maddelere moren denir.

  DRUMLİN

  Buzul biriktirmesi ile oluşan alçak tepelere(ters kaşık şeklinde) denir.

  SANDER DÜZLÜĞÜ

  Buzulların eridiği yerde ortaya çıkan akarsuların taşıdığı malzemeleri biriktirmesi ile oluşan düzlüklerdir.

  Türkiye’nin bugünkü yer şekillerinin oluşmasında en az etkili olan dış kuvvet buzullardır. Buzulların en etkili olduğu bölgemiz Doğu Anadolu Bölgesi'dir. Sebebi; yükseltisinin fazla olmasıdır.Ayrıca Doğu Karadeniz Bölümünde Kaçkar Dağı, İç Anadolu Bölgesi'nde Erciyes Dağı, Akdeniz Bölgesi'nde Toroslar ve Marmara Bölgesi'nde Uludağ'da etkilidir
 2. Zarafet
  Üye

  Buzulların yukarı bölümüne beslenme bölgesi, en alttaki dil kısmına ise erime bölgesi denir. Yukarı bölümünden beslenen buzullar dil bölgesinde eriyerek küçülür. Buzul ilerlemesi, beslenmeye bağlı olarak buzulun boyunun uzamasıdır. Buzulun gerilemesi ise, dil kısmındaki erimeler sonucu boyunun kısalmasıdır.

  Aşınım Şekilleri:
  1.Buzul Vadisi:
  Buzulların eğim, yatağın genişliği ve büyüklüğüne bağlı olarak aşağı doğru kayan buzulların açmış olduğu vadilerdir. Bu vadilere bağlı olarak bulunan yani parazit görünümlü olan buzullara da Asılı vadi denir.

  2.Hörgüç kaya: Ana kayanın buzullardan sert olmasından dolayı aşındıramamasından dolayı oluşan ve cilalanan tepeciklere denir.

  3.Sirk Gölleri: Buzulun erimesiyle oluşan çanağın su ile dolmasıyla oluşan yapılardır. Cilo, Bingöl, Kaçkar ve İskandinavya’da bunlara rastlamak mümkündür.

  Birikim Şekilleri:
  1.Moren:
  Aşındırılan malzemenin düzlük alanlara biriktirilmesiyle yüksekliği, kalınlığı 50-60 m yi bulan kaya parçacıkları taş ve toprak kırıntılarından oluşan yığınaklardır.

  2[B].Drumlin:[/B] Buzul erimesiyle oluşan dereciklerin taşmasıyla başka tarafta birikmesiyle oluşan yığınaklardır. Kayaçlar işlenmeden dolayı çakıla benzerler.

  3.Sander Düzlükleri: Drumlinlerin geniş alana yayılmasıyla oluşan düzlüklerdir.


+ Yorum Gönder