+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Doğal Hayatı Koruma Derneği Hakkında Geniş Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Doğal Hayatı Koruma Derneği Hakkında Geniş Bilgi

  Doğal Hayatı Koruma Derneği hakkında merak edilen bilgiler


  Doğal Hayatı Koruma Derneği ya da kısa adıyla DHKD, 1975 yılında kurulan, merkezi İstanbul'da olan bir Sivil Toplum Kuruluşu'dur. 1986'da "Kelaynak'tan haberler" adlı bir bülten yayımlayan DHKD, adını duyurmaya yönelik ilk kampanyasını Turkish Times (Türkiye'de yayımlanan bir ingilizce gazete)de gerçekleştirdi. Kuruluşundan 15 yıl sonra, Bakanlar Kurulu kararıyla "kamu yararına çalışan dernek" statüsü kazandı.
  Derneğin Logosu
  Amacını; 'Türkiye'nin olağanüstü zengin bitki ve hayvan türleri ile bunların doğal yaşam alanlarının değerinin farkına varılması, koruma altına alınması' olarak belirleyen dernek bu amaçla; koruma projeleri yürütmekte; ilgili yasaların uygulanabilmesi için lobi faaliyetleri sürdürmekte; kamuoyu, yerel ya da merkezi yöneticiler ve şirketlerle işbirliği yapmaktadır.

  == Etkinlikleri ==
  Köyceğiz, Dalyan İztuzu sahilinde yapımına başlanan büyük bir turizm kompleksinin inşaatı durduruldu ve 1988 yılında Dalyan "Köyceğiz-Dalyan Özel Koruma Bölgesi" olarak koruma altına alındı. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından Kuşadası-Samandağ arasındaki kıyılarında 17 önemli deniz kaplumbağası üreme alanının belirlendiği bir araştırma yapıldı. Uluslararası Kuşları Koruma Derneği (ICBP) Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa'nın Önemli Kuş Alanları'nı belirlemek amacıyla bir çalışma yaptı. Bu çalışmanın Türkiye bölümü DHKD tarafından gerçekleştirildi. Nesli tükenmekte olan Anadolu leoparını koruma altına aldı. Deniz kaplumbağası üreme alanları olarak büyük öneme sahip Fethiye-Göcek, Patara, Belek-Acısu ve Göksu Deltası kıyıları "Özel Çevre Koruma Bölgeleri" ilan edildi. "Avrupa'nın Önemli Kuş Alanları" kitabı ve bu çalışmanın Türkiye bölümünü oluşturan "Türkiye'nin Önemli Kuş Alanları" kitabı yayımlandı. Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) Global 500 Çevre Ödülü ve Alman Turizm Acentaları Birliği Çevre Ödülü'nü aldı. Türkiye'nin Önemli Kuş Alanları (ÖKA) Projesi'ne başladı. Bu proje sonunda Türkiye'de kuş türleri bakımından önemli bazı alanlar koruma altına alındı ve yeni ÖKA'lar belirlendi. Türkiye'deki bitki türleri ve bunların doğal yaşam alanlarını koruma çalışmalarına Türkiye'nin Soğanlı Bitkileri Yerli Üretim Projesi ile başladı. Köy düzeyinde kardelen üretimi ve ihracatını gerçekleştirilen proje, kırsal kalkınma ve doğa koruma çalışmalarında bir model oluşturdu. 1994 'te DHKD ikinci kez UNEP Global 500 ödülünü aldı.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  bu dernek doğal hayattan kasıt olan ormanlar korunması gereken bitkilerin korunmasını sağlamak amacını güder bunun yanında hayvan türleri ve doğayı koruma amacı vardır
+ Yorum Gönder


doğal hayatı koruma derneği hakkında bilgi,  doğal hayatı koruma derneği dhkd,  doğal hayatı koruma derneği ,  doğal hayatı koruma vakfı hakkında bilgi,  doğal hayatı koruma derneği ile ilgili bilgi,  dogal hayati koruma dernegi ile ilgili yazi