+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Hava Kütleleri Ve Cepheler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Hava Kütleleri Ve Cepheler

  Hava Kütleleri ve Cepheler Hakkında Bilgi


  Atmosferin sıcaklık ve nem bakımından aynı özellik gösteren geniş parçalarına hava kütlesi denilmektedir. Hava kütleleri yüzlerce km² lik genişlikteki alanları kaplayabilirler. Hava kütleleri, üzerinde bulundukları yüzeylerin fiziksel bazı özelliklerinden etkilenirler. Hava kütlesinin oluşum alanı, deniz yüzeyine rastlıyorsa bu hava kütlesine denizel hava kütlesi denir. Kara üzerinde oluşan hava kütlelerine de karasal hava kütlesi denilmektedir. Hava kütleleri, oluştukları yere göre de isim alırlar. Başlıcaları tropikal ve kutupsal hava kütleleri’dir.

  Hava kütlelerinin yer değiştirmesi hava durumu bakımından önemlidir. Örneğin, tropikal bölgede oluşmuş bir hava kütlesi Türkiye’yi etkilediği zaman sıcaklık yükselir. Kutup bölgesinde oluşan bir hava kütlesi ise Türkiye’yi etkilediği zaman sıcaklık düşer.

  Farklı özellikteki hava kütlelerini birbirinden ayıran sınıra hava cephesi denir. Ayrı özelliklerdeki hava kütleleri (nemli veya kuru, sıcak veya soğuk) karşılaştıklarında, aralarında bir cephe meydana gelir. Cepheler boyunca da bulut, sis veya yağış oluşur
 2. Meryem
  Bayan Üye

  Hava kütleleri 3 gün ile 1-2 haftada oluşabilir. Sıcak ve soğuk hava kütlelerinde bu süreler farklıdır. Hava kütlesi, sıcaklık ve nem bakımından benzer olan büyük atmosfer parçalarına verilen isimdir.
+ Yorum Gönder


hava kütleleri ve cepheler,  hava cephesi nedir,  hava kutlesi ve cephe nedir,  hava kütleleri ve cepheler ile ilgili sorular