+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Şimşek Yararlı Mıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Şimşek Yararlı Mıdır

  Şimşek Hakkında Bilgi


  Tabiatın bünyesinde bulunan her şey, şu veya bu maksatla faydalıdır. Bir yaz gecesi gökyüzünde çatal çatal çakan şimşek de,bunların arasındadır.

  Havadaki bağımsız nitrojen gazını, nitratlara dönüştürür. Nitratlar,toprakta yetişen bitkilerin gıdalarından en önemlisidir.Yağan yağmur,nitratları toprağa emzirir.Böylece, bitkilerin yetişmesi için yararlı bir unsur kendi liginden sağlanmış olacaktır.

  Bütün bitkiler için dengelenmiş bir gıda unsuru listesi gereklidir. İyi çiftçiler, dolayısı ile ekip biçtikleri toprakların bünyesine gerekli unsurları katarlar. Bu,bir nevi ayarlama , hızlandırmadır. İnsanların yiyeceklerinde yaptıkları vitamin ayarlamalarından farksız bir şeydir.

  Bir daha sefere yıldırım veya şimşek gördüğünüzde, bitkiler için ne kadar yararlı olduklarını hatırlamanız,belki de onlara karşı duyduğunuz korku veya çekingenliği hafifletecektir
 2. Meryem
  Bayan Üye

  bir bulutun tabanıyla Yer arasında ya da bir bulut içinde elektrik boşalırken oluşan, kırık çizgi biçiminde ve bir an yanıp sönen, gözü alan parlak olan doğa için faydalı bir ışıktır
+ Yorum Gönder