+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Yerleştirmeyi Sınırlandıran Koşullar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yerleştirmeyi Sınırlandıran Koşullar

  Yerleştirmeyi Sınırlandıran Koşullar Nelerdir


  Nüfus gibi yerleşme alanları da yeryüzüne düzensiz dağılmıştır.Bazı yerlerde yerleşme çok sık , bazı yerlerde seyrektir.Yerleşme alanlarını sınırlandıran başlıca faktörler ; denizler,kutup bölgeleri,yükselti ve kuraklıktır.

  Yerleşme alanlarını sınırlandıran faktörlerin başında deniz gelmektedir.Bütün olanaklara rahmen,yerleşme alanları deniz kıyılarında son bulmaktadır.

  Karalarda yerleşme alanlarını sınırlandıran faktörlerin başında kutu bölgeleri gelmektedir.Kutup noktaları çevresindeki çok geniş alan , buzullarla kaplıdır. Kutup daireleri çevresi ise yerleşmeye uygun olmayan iklimi ; kısa ve soğuk geçen yazları , elverişsiz toprak yapısıyla yerleşmelerin çok az olduğu ya da hiç olmadığı yerlerdir.

  Yerleşme alanlarını sınırlandıran önemli bi faktör de yükseltidir.Yükseklikle birlikte sıcaklığın azaldığını biliyoruz.Bu azalış , bir noktadan sonra bitki hayatını sona erdirir. Tarımın yükselti sınırı denilen bu çizginin ötesinde yerleşmeler oldukça seyrekleşir ve daha yükselerde tamamen sona erer.

  Kuraklık , yerleşme alanlarının sınırlanmasında etkili bi başka faktördür. Tamamen doğal şartlara bağlı olduğunudan yağışın 350 mm’nin altına indiği yerlerde tarla tarımı ; 100 mm’nin altına indiği yerlerde otlakların varlığı sona erer.

  Kutup bölgeleri ve denizler, yerleşme alanlarının dış sınırlarını çizer. Yükselti ve kuraklık ise yerleşme alanı içinde, yerleşmeye elverişli olmayan alanların sınırlarını belirler. Bunların dışında balta girmemiş ormanlar , bataklıklar veb. de yerleşme alanlarını sınırlandıran faktörlerdir.
  Anahtar Kelimeler: türkiye\de yerleşmeyi etkileyen faktörler slayt indir yerleşmeyi sınırlandıran faktörler coğrafya yerleşmeyi sınırlandıran doğal faktörler videosu türkiye\de yerleşmeyi etkileyen faktörler nelerdir sunum türkiye\de yerleşim etkileyen faktörler hazır slaytlar yerleşme sahasını etkileyen sınırlandırıcı yerleşmeyi sınırlandıran yerleşmeyi sınırlandıran doğal faktörler ile ilgili resimler yerleşmeyi sınırlandıran doğal faktörler nelerdir yerleşmeyi sınırlandıran doğal faktörler sunu yerlesmeyi sinirlandiran faktörler kuraklik yerleşmeyi sınırlandıran faktörler sunu yerleştirmeyi etkileyen unsurlar türkiye\nin yerleşimi etkileyen slayt indir türkiye\de yerleşmeyi sınırlandıran faktörlerdendir 10 sınıf yerl eşmeyi etkileyen faktörler sunu indir şehir yerleştirmeleri slayt indir türkiyede yerleşme alanını sınırlandıran faktörler TÜRKİYEDE YERLEŞMEYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER er er türkiyede yerleşmeyi etkileyen faktörler sunumları
 2. Meryem
  Bayan Üye

  en önemli faktör burada denizdir diğer yandan çöldede bir sı nırlama sayılabilri belki kutuplarda aynı şekilde yaşanabilir eyrler ama sınırlı olduğu kesin
+ Yorum Gönder