+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Dünyamız Nasıl Oluştu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Dünyamız Nasıl Oluştu

  Dünyamız Nasıl Oluştu biliyor musunuz?  Evren günümüzden yaklaşık 15 milyar yıl önce gaz ve toz bulutuydu. Nebulanın dönerek yoğunlaşması ve basıncın etkisiyle bir patlama (Big Bang) meydana geldi.

  Bunun sonucunda gök cisimleri (galaksiler, yıldızlar, gezegenler) uzaya dağıldı ve birbirinden uzaklaştılar. Bu uzaklaşma günümüzde de devam etmekte, evren genişlemektedir.
  d-nyam-z-nas-l-olu-tu.jpg
  Başlangıçta tümüyle kızgın magmadan oluşan dünyamız, kendi çevresinde hızla dönerek küresel bir şekil almıştır. Zamanla uzaydan başka cisimlerin bünyesine katılmasıyla yer kabuğu oluşmuştur.

  Dünya çeşitli minerallerden oluşmaktadır, bunların yoğunlukları farkıdır. Ağır mineraller yerin merkezinde, hafif mineraller yer kabuğuna yakın bulunmaktadır.

  Dünyamız günümüzde de şekillenmeye devam etmektedir. Bunun en güzel kanıtı deprem ve volkanizma faaliyetlerinin yaşanıyor olmasıdır
 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Dünya Nasıl Oluştu

  Büyük patlama (Big Bang) teorisine göre; gezegenimizin ilk oluşum anı 13.7 Gy dayanır, büyük bir patlama sonucunda evrene madde saçılmıştır.Başlangıçta atomik parçalar (proton, nötron ve elektronlar), ardından da kalıntılar soğudukça en hafif olan hidrojen ve helyum elementleri oluştu. Birkaç 100 My sonra gazları içeren bulutlarda yoğuşmalar sonucu, oluşum yerlerinden kaçan galaktik sistemin parçaları olan yıldızlar meydana geldi.

  Gazların yoğunlaşması ilk yıldızları meydana getirdi, ısınma da nükleer füzyonu oluşturdu. Yıldızların merkezinde hidrojen atomları helyum atomlarına dönüşürken ışınlama ile enerji (ısı, ışık, kozmik ışınlar) açığa çıktı. Astronomlara göre, Güneşten daha yoğun yıldızlarda termonükleer reaksiyonlar sonucu atom sayısı 26 olan demire kadar tüm elementlerin meydana geldiği hesaplanmıştır. Daha büyük atom sayılı elementler ise Güneşten 10-20 kat daha yoğun bir yıldızın çok yüksek sıcaklıklarda patlaması sonucu ortaya çıkmıştır. Bu şekildeki bir süpernova olayında patlayan bir yıldız tüm ağır elementlerin uzaya dağılmasını sağlamaktadır. Bu kalıntılardan Güneş ve Güneş sistemi oluşmuştur. Dolayısıyla Big Bang senaryosuna göre vücudumuzda bulunan elementler milyarlarca yıl önce yıldızların merkezinde gelişmiştir. Mücevher olarak kullandığınız altın ise trilyonlarca km uzakta bir süpernova patlaması ile oluşmuştur

  d-nya-nas-l-olu-tu.jpg

+ Yorum Gönder