+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Düven taşı,değirmen taşı çakmak taşı.topuk taşı adıyla bilinen taşlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Düven taşı,değirmen taşı çakmak taşı.topuk taşı adıyla bilinen taşlar
  Düven taşı,değirmen taşı çakmak taşı.topuk taşı adıyla bilinen taşlar nelerdir biliyor musunuz?

  d-ven-ta-.jpg
  çakmak taşıDemir veya çeliğe sürtüldüğünde kıvılcım çıkartan bir tür kuvars.Düvenlerin altına çakılan küçük ve kesici taş
  Örnek: Düven tahtasının altına çakmak taşlarını yerleştiriyordu. C. UçukSeramik, cam ve yol yapım endüstrilerinde kullanılan, SiO2 kimyasal yapısına sahip, sert ve opak görünümlü, kristal bir madde.Püskürtmeli temizleme işlemlerinde, aşındırıcı olarak kullanılan bir tür doğal silisyum oksit.
  düven taşı
  Sert ağaçtan kalın olarak biçilmiş tahta,iki veya üç parça olarak yan yana getirilerek kızağı andıracak şekilde düven yapılır.Bizim yörede düven olarak adlandırılır.
  Düven taşları çakmaktaşlarından özel olarak kırılır,böylece çakmaktaşlarının kesiciliği artırılmış olur, düvenin alt tarafında bu taşlar için oyuklar açılır, çakmaktaşları bu oyuklara çakılır ve bu taşlar oynamaz,yoksa taşlar dökülerek vazifesini yerine getiremez.
  Değirmen taşı: Taşın altı araştırılır,değirmen taşının ortasında ki deliğin uzunluğu ölçülür. Çıkan santim metre olarak hesaplanmış olabilir. Kazıya değirmen taşının bulunduğu yerden başlanmalıdır.Toprağın durumu size yön verecektir. Gömüyü simgeleyen değirmen taşları, toprak altında olup son nokta işarettir. Değirmen taşının olduğu yeri gösteren tamamlayıcı işareti çözmek bunun için çok önemlidir. Toprak üstünde olan değirmen taşları gömüyü ifade etmemektedir. 2. Meryem
  Bayan Üye

  genelde köylerde kullanılıyor aşınma gücü zayıf oluşundan öğütme işleminde kullanılıyor , alt yüzeyinde keskin çakmak taşları çakılı olan kızak biçiminde araçtır.
+ Yorum Gönder


düven taşı,  düven taşı nedir,  düven taşı değirmen taşı çakmak taşı topuk taşı adıyla bilinen taşlar hangileridir,  düven taşı hangi taştır,  duven tasi ,  düven taşı değirmen taşı çakmak taşı topuk taşı adıyla bilinen taşlar hangisidir