+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Hidrosferden nasıl yararlanırız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Hidrosferden nasıl yararlanırız

  Hidrosfer nedir hidrosferden nasıl yararlanırız biliyor musunuz?  Hidrosfer:


  Hidrosferden nasıl yararlanırız.gif
  Gezegenimizde bulunan tüm okyanus, deniz, göl ve su kaynaklarının bütününe Su Küre veya Hidrosfer denir. Hidrosfer yeryüzünün %71' ini kaplar. Hidrosferin %96'sını sular %3'ünü buzullar ve %1'ini de yer altı suları kapsar. Güneş ısısının yardımıyla hidrosfer ve atmosfer arasında sürekli bir su alışverişi vardır. Atmosferik şartlar, suyun kimyasal bileşimi, Güneş'in Dünya'ya olan uzaklığı ve diğer tüm uygun şartlar suyun üç değişik halde yani; katı, sıvı ve gaz halinde bulunmasını sağlar. Birçok bilimadamı, ilk canlıların okyanuslarda ortaya çıktığı inancındadır. Tuzlu su hala milyonlarca değişik hayvan ve bitki için önemli bir doğal yaşama alanıdır. Dünya'nın günlük hava sistemlerini ve uzun dönemde iklimini düzenlemede yardımcı olur. Okyanuslardan havaya su buharı yükselir. Bu daha sonra kar, yağmur ve dolu olarak geri döner. Ayrıca, besin ve enerji kaynağı olarak gereksinim duyduğumuz gibi onları ulaşım, boş zamanımızı değerlendirme ve atıklarımızdan kurtulma gibi pek çok amaçla kullanırız.

  hidrosferden nasıl yaralanırız?
  günümüzde bulunan tüm okyanus, deniz, göl ve su kaynaklarının bütününe Su Küre veya Hidrosfer denir. Hidrosfer yeryüzünün %71' ini kaplar Hidrosferin %96'sını sular %3'ünü buzullar ve %1'ini de yer altı suları kapsar.Güneş ısısının yardımıyla hidrosfer ve atmosfer arasında sürekli bir su alışverişi vardır.
  Atmosferik şartlar, suyun kimyasal bileşimi, Güneş'in Dünya'ya olan uzaklığı ve diğer tüm uygun şartlar suyun üç değişik halde yani; katı, sıvı ve gaz halinde bulunmasını sağlar. Birçok bilimadamı, ilk canlıların okyanuslarda ortaya çıktığı inancındadır. Tuzlu su hala milyonlarca değişik hayvan ve bitki için önemli bir doğal yaşama alanıdır. Dünya'nın günlük hava sistemlerini ve uzun dönemde iklimini düzenlemede yardımcı olur Okyanuslardan havaya su buharı yükselir. Bu daha sonra kar, yağmur ve dolu olarak geri döner Ayrıca, besin ve enerji kaynağı olarak gereksinim duyduğumuz gibi onları ulaşım, boş zamanımızı değerlendirme ve atıklarımızdan kurtulma gibi pek çok amaçla kullanırız
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Hidrosferin diğer anlamı su küredir ve dünyada bulunan ve insanların yaşamında etkili olan su rütü deniz, gol, ırmak, v.b hepsine birden hidrosfer denilir.

  Yeryüzünün yüzde 71'ini kaplar ve hidrosferin yüzde 96'sı su yüzde 3'ü buzul ve geriye kalan yüzde 1'i ise yer altı suları oluşturmaktadır.

  Peki hidrosferden insanlar nasıl yararlanır ve insanlara yararları nelerdir?

  Hidrosfer su olduğuna göre, eğer hidrosfer olmasaydı su olmazdı. Dolayısıyla susuz yaşayamayacak olan insanlar da yaşayamazdı. Ayrıca su canlıları olan ve insanların besin olarak tükettiği balık v.b hayvan türleri de olmazdı.

  Dolayısı ile Yüce Allah tabiatı birbirine muhtaç ve oranlı bir şekilde yarattığı her kareden anlaşılıyor.

+ Yorum Gönder