+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Çölde Yaşam Alanları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Çölde Yaşam Alanları
  Çölde Yaşam Alanları hakkında bilgiler
  Çölde Yaşam Alanları.jpg
  Vahalar genellikle çöllerde küçük alanlar kaplayan yerler olarak bilinmektedir. Bazı vahalarda ancak birkaç ağaç ve küçük bir kaynak bulunur. Buna karşılık binlerce insanı barındırabilecek nitelikte vahalar da vardır vahalar genellikle yeraltı sularının bulunduğu kurak çöllerde bulunur. Afrika, arabistan, suriye, amerika, asya ve avustralya’daki çöllerde birçok vahaya rastlanır. Bu vahalar kıtalara göre değişik özellikler gösterirler. Libya’daki siva vahası dünyanın en verimli vahalarından biridir.
  Bu vaha libya’da gerçek bir yaşam alanı oluşturur.
  Çölün ortasında binlerce insanın hayatını sürdürdüğü bir yer konumundadır.
  Çöl ikliminin etkili olduğu yerler çok zor hayat şartlarına sahip olsa da insanoğlu buralara da yerleşmiştir bazı ülkeler çölde mucizeyi gerçekleştirmişlerdir. Birleşik arap emirlikleri bunlardan biridir. İsrail de çölde mucizeye imza atan ülkelerden biridir.bugün türkiye tank modernizasyonunu bu ülkeye yaptırmaktadır. Domates, salatalık ve bazı meyvelerin tohumları israil’den temin edilmektedir. Çölün ortasındaki israil’den ve alınan bu tohumların yeniden üretilme imkanı yoktur. Tekrar tohum ekmek için israil’in kapısını çalmak gerekmektedir.1kg domates tohumu 22.000ytl’dir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  yaşamın kaynağı nedir sudur ,çölde neden yaşam zordur çünkü su yoktur çölede su getirirseniz yaşam pek güzel olabilir birazda sıcaklığı kıstıkmı
+ Yorum Gönder


collerde yasam alanlari