+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Başkalaşım kayacların oluşumunda etkili olan faktörler nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Başkalaşım kayacların oluşumunda etkili olan faktörler nelerdir
  Başkalaşım kayacların oluşumunda etkili olan faktörler nelerdir?


  Dünya yüzeyinin değişimini, sürdürmektedir. Isı ve basınç gibi faktörler, kayaçların, şeklinin ve yapısının değişiminde rol oynarlar. Bu gibi değişimlerle oluşan kayaçlara, metamorfik kayaçlar denir.
  Başkalaşım kayacların oluşumunda etkili olan faktörler nelerdir.jpg
  Bu faktörlerin sebep olduğu değişimler, ortadan kalkarsa, bu kayaçlar, orijinal yapılarına dönerler. Bu, ters yöndeki başkalaşım olarak bilinir. Kayaçlar, oluştuktan sonra değişmeden kalamazlar.

  Başkalaşım kayaçları ya da metamorfik kayaçlar, magmatik ve tortul kayaçların çeşitli etkilerle (örneğin basınç, sıcaklık) değişikliğe uğraması sonucu oluşur.

  Katı kayaçların, çevre koşullarının etkisiyle, sıcaklık, basınç ve mekanik gerilimle parçalanarak kimyasal bileşenlerinin eksilmesi ya da yenilerinin eklenmesiyle oluşan yeni tip kayalar. Başkalaşan kayaç, tortul kayaç, korkayaç ya da öteki başkalaşım kayacı türlerinden biri olabilir. 2. Meryem
  Bayan Üye

  Başkalaşım kayaçları ya da metamorfik kayaçlar, magmatik ve tortul kayaçların çeşitli etkilerle değişikliğe uğraması sonucu oluşur. Mermer başkalaşım kayaçlara örnek olarak verilebilir.
+ Yorum Gönder


Başkalaşım kayaçların oluşumunda etkili olan faktörler,  Baskalasim kayaclarin olusumunda etkili olan faktorler,  başkalaşım kayaçların oluşumunda etkili olan faktörler nelerdir