+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Yağışların Oluşma Biçimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Yağışların Oluşma Biçimleri
  OLUŞUM NEDENLERİNE GÖRE YAĞIŞLAR KAÇA AYRILIR?

  1. Yamaç Yağışları (Orografik Yağışlar)
  Yağışların Oluşma Biçimleri.jpg
  Nemli hava kütlelerinin, yatay yönde hareket ederken dağ yamaçlarına çarparak yükselmesi ve soğuması sonucu oluşan yağışlardır.
  Dünya’da en çok, Güneydoğu Asya’da, Orta kuşaktaki karaların batı kıyılarında ve sıcak kuşaktaki karaların doğu kıyılarında görülür.

  Türkiye’de ise, Toroslar’ın güneybatıya, Karadeniz Dağları ile Yıldız Dağları’nın kuzeye bakan yamaçlarında fazlaca görülür.

  2. Konveksiyonel Yağışlar (Yükselim Yağışları)

  Güneşli ve rüzgârsız günlerde ısınan hava yükselerek soğur. Belli bir yükseltiden sonra nemin yoğunlaşması ile yağış meydana gelir.
  Dünya’da en çok, Ekvatoral bölgede rastlanır. Türkiye’de ise, İç Anadolu Bölgesi’nde İlkbahar’da görülen yağışlar konveksiyonel yağışlardır. Bu yağışlar halk arasında kırkikindi yağışları olarak bilinir.

  3. Cephe Yağışları (Frontal Yağışlar)

  Sıcak ve soğuk hava kütlelerinin karşılaşma alanlarında meydana gelen yağışlardır.

  Dünya’da en çok, Orta kuşakta ve 60° enlemleri civarında görülür. Türkiye’de, özellikle kış mevsiminde görülen yağışların çoğu cephesel kökenlidir.

  YAĞIŞLARIN YERYÜZÜNE DAĞILIŞI

  Genel hava dolaşımı, kara ve deniz dağılışı, yerşekilleri yükselti gibi nedenlerden dolayı yeryüzünün her tarafı aynı oranda yağış almaz.
  Dünya üzerinde;
  En yağışlı bölgeler; Ekvatoral bölge, Muson bölgeleri ve Orta kuşak karalarının batı kıyılarıdır.
  En kurak bölgeler ise; Orta kuşak karalarının dağlarla çevrili iç kısımları, dönenceler civarı, çevresine göre, alçakta kalmış yerler ve kutup çevreleridir
 2. Acil

  Yağışların Oluşma Biçimleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder