+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Güneş ışınlarının yeryüzüne düşme açısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Güneş ışınlarının yeryüzüne düşme açısı
  Güneş ışınlarının yeryüzüne düşme açısı nedir sizce?
  Yeryüzünde sıcaklık dağılışını etkileyen en önemli faktördür. Güneş ışınları bir yere ne kadar dik düşerse, orası o kadar fazla ısınır. Düşme açısı küçüldükçe ısınma azalır. Düşme açısını belirleyen etkenler şunlardır:
  Güneş ışınlarının yeryüzüne düşme aç.jpg
  a. Dünya'nın şekli ve enlem: Dünya'nın şekline bağlı olarak, Ekvator'dan kutuplara doğru gidildikçe güneş ışınlarının yere düşme açıları küçülür. Bunun sonucunda da Ekvator'dan kutuplara gidildikçe sıcaklık azalır.

  b. Yaşanan Mevsim: Dünya'nın eksen eğikliği ve yıllık hareketine bağlı olarak güneş ışınlarının düşme açısı yıl boyunca değişir.

  Buna göre, Kuzey Yarım Küre, yaz mevsiminde güneş ışınlarını daha dik, kışın daha eğik alır.

  c. Günün Saati: Dünya'nın günlük hareketine bağlı olarak, güneş ışınlarının bir noktaya geliş açısı gün boyunca değişme gösterir. Güneş ışınları sabah ve akşam eğik açıyla, öğle vakti ise gelebileceği en dik açı ile gelir.

  d. Bakı ve eğim: Güneş ışınlarının düşme açısı, yerşekillerinin Güneş'e bakma durumuna göre (Bakıya göre) ve yerşekillerinin eğimine göre değişir.

 2. Acil

  Güneş ışınlarının yeryüzüne düşme açısı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


güneş ışınlarının geliş açısı neye göre değişir,  güneş ışınlarının geliş açısı,  güneş ışınlarının geliş açısı nedir,  güneş ışınlarının düşme açısı,  güneş ışınlarının dünyaya düşme açıları,  güneş ışınlarının yere düşme açısı