+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Gündüz gökyüzünde görülen gök cisimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Gündüz gökyüzünde görülen gök cisimleri
  Gündüz gökyüzünde görülen gök cisimleri nelerdir?

  gece görülen cisimler vardır peki ya gündüzleri görülen gök cisimleri hangileridir?

  Geceleyin başımızı kaldırıp gökyüzüne baktığımızda kusursuz bir karanlıkla karşılaşırız. Bu karanlıkta ay ve yıldızlar bizlere göz kırpar. Dürbün yahut teleskop olmadan da gökyüzünde görülebilecek kusursuz parlamalar var.

  İyi bir gözlem için bulunduğunuz yerdeki ışıkları kapatın. Çevresel ışık faktörlerinin güçlü olduğu bir yerde iseniz konumunuzu değiştirin. Şehir merkezinden uzağa gidebilirsiniz. Gözlem için orman kusursuz bir mekandır. Yıldızların sıklaştığını ve büyüdüğünü fark edeceksiniz.

  gündüz gök yüzünde olna gök cisimleri.jpg
  Bir gök cisminin parlaklığı 4, 5 kadir ve üzerindeyse o cismi hiçbir optik alet kullanmadan gözlemleyebilirsiniz. Gözümüzün derinlik algılama kabiliyeti olmadığından gök cisimlerinin bize olan mesafesinin aynı olduğunu zannederiz. Gökyüzünü ardı ardına birkaç gün seyredersek yıldızların meydana getirdiği çizime göre devinim gösteren kaynaklar bulabiliriz. Bunlar gezegenlerdir.

  Çıplak gözle görülen en net gezegen Venüs’tür. Güneş doğmadan evvel yahut battıktan sonra bu gezegen gözlenebilir. Jüpiter ve Mars da parlak oldukları periyotlarda gündüz çıplak gözle görülebilir.

  Elinizde bir gökyüzü haritası varsa ve biraz gökbilim konusunda bilgi sahibiyseniz -en azından yönleri bilip, kutup yıldızını bulabiliyorsanız- çıplak gözle yaptığınız gözlem daha sağlıklı olacaktır.

  Gece gökyüzüne baktığımızda ;

  Ay Yıldızlar Kuyruklu Yıldızlar Takımyıldızlar Gezegenler Meteorlar Bulutsular Uydular

  görebiliriz, hatta şansımız yaver giderse tanımlanmamış bir cisim bile gözlemleyebiliriz.
 2. Acil

  Gündüz gökyüzünde görülen gök cisimleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder