+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Fırtına Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Fırtına Nedir
  Fırtına nedir nasıl oluşur?

  İnsan nice büyük kuvvetler üzerinde egemenlik kuran,onları kontrolü altına alabilen güçlü bir yaratık olduğa halde tabiatın bazı olayları karşısında hala çaresizdir. Zaman zaman yüreğine kadar işleyen dehşete kapıldığı olur.Fırtınada insana ürküntü, hatta şiddetine göre dehşet veren bu olaylardan biridir.

  Fırtınanın kopmasındaki sebep nedir acaba, bunu hiç düşündünüz mü?

  Havada şiddet, patlama nitelikleri taşıyan bir şey olduğunda, bir fırtınanın varlığı söz konusudur. Deniz üzerinde, fırtına kuvvetli, çok kuvvetli bir rüzgâr veya bir bora halinde patlak verir. Kara parçaları üzerindeki fırtına .genellikle şiddetli yağmur, sık sık şimşek çakması,yıldırım ve gök gürlemesi, bunların eşliğinde kuvvetli bir rüzgârla kendini gösterir.

  Sözgelimi Birleşik Amerika"nın bulunduğu çevreyi kapsayan enlem daireleri boyunca patlak veren bir fırtına,yüzlerce kilometrelik bölgede etkin olabilir. Alçak basınç merkez noktasının çevresinde havanın şiddetle dönmesi, çok büyük hortumlar meydana getirir. Başka türlü söylemek gerekirse, atmosferin alçak basınç merkez noktalarından birinin çevresinde anaforlanarak dönen hava, hortumların oluşmasındaki

  nedendir.

  Bu tür fırtınalar,kutup bölgelerinden güneye doğru hareket eden kuru ve soğuk hava kitlelerinin,tropik bölgelerden kuzeye doğru hareket halindeki sıcak ve nemli hava kitleleriyle karşılaşması sonucu patlak verirler. Belirli yerlerde, büyük dilimler halinde sıcak hava, soğuk havada kendine yol arar. Böyle bir sıcak hava dilimi, alçak atmosfer basınç merkez noktalarından biri durumuna geçer.Fırtınanın egemen olduğu bölge bu noktanın çevresindedir,

  Soğuk ve sıcak hava kitlelerinin karşılaştığı yerde bunlar hafifçe karışırlar. Daha hafif sıcak hava yükseklere tırmanır. Soğuk havanın üzerinde yatık (meyilli)bir durum alır. Bu haldeyken, sıcak ve nemli hava soğumaya başlar. Soğuma belirli bir seviyeye varır.Bulutlar oluşur. Bunun sonucu da yağmur veya kardır.

  Kuzey yarımkürede,dünyanın dönüşü rüzgarları sağa doğru yöneltir. Dolayısıyla, fırtınanın anaforu saatin kollarının dönüşü yönündedir.Ekvator"un kuzeyindeki tayfunlar ve kasırgalar genellikle yaz sonlarında patlak verir. Sağa doğru dönemeç yapan bir yol üzerinde,batıya ve kuzeybatıya yönelerek hareket eder.
 2. Acil

  Fırtına Nedir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder