+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda En Derin Deniz Hangisidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  En Derin Deniz Hangisidir
  En Derin Deniz Hangisidir biliyor musunuz?

  Daha önce de söylediğimiz gibi yaşadığımız dünyanın bazı gerçekleri bizim için hala esrarını muhafaza etmektedir. Örneğin okyanusların yaşını bilmiyoruz.Bu konuda bilinen kesin gerçek, dünyanın oluşmasının ilk aşamalarında hiç bir denizin bulunmadığıdır.
  en-derin-deniz-hangisidir.jpg
  Günümüzde,okyanusları daha iyi tanımak, onlarla ilgili gerçekleri daha geniş ölçüde öğrenebilmek için,insanlar okyanusların dibine iniyorlar.Denizin yaklaşık olarak 4000 metre derinliği,yumuşak,kaygan bir çamur tabakasıyla örtülü . Bu çamursu tabaka küçük deniz hayvanlarının kireçli iskeletlerinden oluşmuştur. 5000 metreyi aşkın derinliklerde,denizin karanlık,esrarlı kesimlerinde,zemin pas rengi bir tabakayla kaplı. Küçük,çok küçük deniz böceklerinin kabukları ve iskeletleriyle oluşmuş bu kaygan, pas rengi tabaka "kızıl çamur" diye tanımlanıyor.

  Bugün denizlerin derinliğinin ölçülmesinde uygulanan en güvenilir yöntem,dipten yansımalar yapan ses dalgaları göndermektir. Ses dalgasının gidiş-geliş zamanı ölçülüyor ve bunun ikiye bölünmesiyle derinlik bulunuyor.

  Söz konusu uygulamalar sonucu, denizlerin ortalama (yaklaşık olarak) derinlikleri hakkında bir hayli fikrimiz var.Ortalama olarak en derin deniz Pasifik Okyanusu olup, 14. 048 kadem derinlik ölçülmüştür. Bunun hemen ardından, 13. 002 kadem derinlikte Hind Okyanusu geliyor. 12. 880 kadem derinlikteki Atlas Okyanusu da üçüncü sırada. Bunlara karşılık, Baltık Denizinin ortalama derinliği sadece 189 kadem. (NOT:l kadem,yaklaşık olarak 32 santimlik bir ölçüdür.)

  Ortalamaların dışında, tek nokta olarak en derin yer, gene Pasifik Okyanusunda.Guam yakınındaki 35. 400 kadem derinlik ölçülen çevredir. Atlas Okyanusunun en derin noktası ise, Porto Rico açıklarında ve 30. 246 kademdir.Bir çok denizden daha büyük olan Hudson körfezinde en derin nokta sadece 600 kadem olarak ölçülmüştür.
 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Denizlerin Derinliği Nasıl Ölçülür

  Ekograf adı verilen aletlerle deniz dibine ses dalgaları gönderilir ve yankının kaç saniyede döndüğü hesaplanır. Böylece ses hızından hareket edilerek derinlik ölçümü yapılabilir. Ayrıca;kurşun toplar halatlarla derine salınarak da derinlik ölçümü yapılmaktadır

+ Yorum Gönder


en derin denizler