+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Kutup Bölgelerinin İklim Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Kutup Bölgelerinin İklim Özellikleri

  Kutup Bölgelerinin İklim Özellikleri Nelerdir?


  kutup-b-lgelerinin-klim-zellikleri.jpg
  Kutup iklimi, yılın hiçbir ayında toprak görmeyen, tamamen buz ve karlarla kaplı, kuzey ve güney kutuplarında görülen bir iklim türüdür. Kuzeyde Grönland Adası ve Rusya’nın kuzey bölgelerinde, Güneyde ise Antartika kıtasında görülür.

  Yıl boyunca sıcaklıklar hep sıfırın altında seyreder. Ortalama sıcaklıklar her zaman -40 celcius derecede veya onun da altında seyretmektedir. Güneşlenme süresi, güneş ışınlarının yıl boyunca hep eğik açıyla gelmesinden dolayı çok uzundur. Buna rağmen sıcaklıklarda büyük bir yükselme olmaz. Ayrıca yıllık sıcaklık farkı yaklaşık 30 derecedir.

  Sıcaklıkların düşük olmasından dolayı buharlaşmayla oluşan nem miktarı da azdır. Yağışlar son derece düşüktür ve her zaman kar şeklindedir. Kutup ikliminin ortalama yağışı 200 mm’nin altındadır. Bu özelliği, kutupları birer “soğuk çöl” yapar. Yer yılın her günü kar ve buzla kaplı olduğu için bitki örtüsü bulunmamaktadır.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Kutuplar yer ekseninin ekvatordan en uzak yer olan yer ekseninin geçtiği var sayılan noktadır. Kutuplarda yaşanılan iklim genelde karlar ve buzlarla kaplı olan kutup iklimidir.
+ Yorum Gönder


kutup iklimi