+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Yörünge Ne Demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Yörünge Ne Demektir
  yörünge hakkında bilgi

  Yörünge ne demektir biliyor musunuz?
  yörünge hakkında bilgi.gif
  Yörünge, Gökbilimde, bir gökcisminin bir diğerinin kütleçekimi etkisi altında izlediği yola yörünge adı verilir. Eğer gökcismi üzerinde kuvvet uygulayan başka bir etki yoksa, yörünge matematiksel olarak bir konik kesit tanımına uyar. Bir gökcisminin etrafında dolanan bir cisim için bu koni kesiti bir elips, veya dışmerkezliğin sıfıra eşit olduğu özel durumda bir çember şeklindedir. Kütleçekim merkezine bir kez için yaklaşıp uzaklaşan bir cisim söz konusu olduğunda ise izlediği yörünge, ucu açık bir koni kesitidir: bir parabol ya da bir hiperbol

  Yörüngelerin matematiksel özelliklerini Alman gökbilimci ve matematikçi Johannes Kepler (1571-1630) incelemiş ve gezegenlerin hareketlerini belirleyen temel kuralları ampirik olarak ortaya koymuştur. İngiliz fizikçi, matematikçi ve gökbilimci Isaac Newton (1642-1727) bu kuralları fizik temellerine dayanarak kanıtlamış ve kendi geliştirdiği kütleçekimi teorisi ve hareketin temel yasaları ile gökcisimlerinin davranışlarını açıklamıştır.

  Bir gökcisminin yörüngesini tanımlamak için yörünge öğeleri adı verilen ölçütler gerekmektedir
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Bir gökcisminin diğer gök cismini izlediği yola denir ve ayrıca gökcismi izlediği Gökcisminin kütlesinin etkisi altında olur. Ay dünyamızın çevresinde dolanır bu yüzden dünyamızın yörüngesi aydır.
+ Yorum Gönder