+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Yaz mevsiminin özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Yaz mevsiminin özellikleri
  Yaz mevsiminin muhteşem özelliklerini merak ediyor musunuz?  Yazın havalar iyice ısınır, meyveler olgunlaşır, insanlar tatile gider. Yaz, en sıcak mevsimdir. Kuzey Yarım Küre'de en uzun günler yazda gerçekleşir. Yaz mevsimi ayları Haziran, Temmuz ve Ağustostur.
  Yaz mevsiminin özellikleri.jpg
  Yaz mevsimi insanlar, tabiatın çoğu güzelliklerinden faydalanma olanağı bulur. İnsan sağlığına büyük faydası bulunan ve kemiklerin gelişmesi için gerekli olan D vitamini, güneş ışınlarından alınır. Yazın insanlar cildine ve bazı hastalıkların iyi gelen deniz suyu ve deniz kumundan faydalanılırlar. Güneş banyoları romatizmalar için çok faydalıdır. Güneşin kuvvetli ışınları birçok hastalıkları yok eder ve iyileştirir. Meyvelerin, sebzelerin ekserisi bu mevsimde yetişir. Türkiye'de insan gıdasının büyük bir kısmını tutan; buğday, arpa, mısır ve yulaf gibi hububatlar bu mevsimde toplanır ve ambarlanır. Bu mevsimde araziler gelecek ekim dönemine hazırlanır.

  Yazın aşırı ve kavurucu sıcaklığından da sakınmak gerekir. Uzun süre başı açık kalmak, aşırı güneş banyosu yapmak, cilt ve insan sağlığı için çok tehlikelidir. Serinletici içecekler içmede de aşırı gidilmemelidir. Bu mevsimde yiyecek ve içeceklerin yanında giyeceklere de dikkat etmek gerekir. Yazları ter emici, rutubet çekici pamuklu giyecekler tercih edilip, naylon ve buna benzer giyecekler giyilmemelidir. 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  Yaz mevsimi üç aydır Haziran, Temmuz ,Ağustos aylarıdır en sıcak ay temmuzdur insanlar yazda daha çok tatil yapmayı sever hep denizli yada göllü bir yere gitmek isterler.
+ Yorum Gönder