+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Yağış Oluşum Şekilleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Yağış Oluşum Şekilleri
  Yağış Oluşum Şekilleri nelerdir

  Yükselim (Konveksiyonel) Yağışlar

  ya-olu-um-ekilleri-nelerdir.jpg
  Isınarak yükselen havanın soğuyarak yoğunlaşmasıyla oluşur.

  Yamaç (Orografik) Yağışlar

  Bir yamaç boyunca yükselen nemli hava kütlelerinin soğumasıyla oluşan yağışlardır. Daha çok denize dönük yamaçlarda görülürler.

  Cephe (Frontal) Yağışlar

  Sıcak ve soğuk karakterli hava kütlelerinin karşılaşma alanlarında meydana gelen yağışlardır. Orta kuşakta fazla rastlanır.

  Ek Bilgi:
  Yapay yağışlar, yeterince su buharı ve yoğunlaşma çekirdeği bulunmayan bulutlar üzerine çeşitli katı parçalar püskürtülür. Buna bulut tohumlaması denir.
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Tortullaşma ve Yeniden Oluşum

  Taşınan parçaların bir yerde çökelmesine tortullaşma denir. Büyük parçalar dağlarla düzlükler arasındaki sınır bölgesinde çökelerek teraslar oluşturur. Daha küçük parçacıklar ise eğer kara parçası üstünde bir yerde çökelmemişlerse, denize ulaşır. Irmakların taşıdığı parçalar kıyılarda deltalar oluşturur. Kıyıya yakın bir yere çökelmeyen parçalar ise daha uzaklara giderek denizin dibinde birikir. Milyonlarca yıl süren bu taşıma ve biriktirme bir süre sonra yerkabuğuna baskı yaparak iç güçleri harekete geçirir, bunlar da yeniden yükseltilerin ortaya çıkmasına neden olur.

  Yeryüzü Şekillerinin Oluşması, Tortullaşma ve Yeniden Oluşum

  Dünya'mız son 570 milyon yıldan beri üç büyük orojenez, yani dağoluşumu yaşamıştır. Bunların hepsi de yukarda anlatılan aşınma ve biriktirme sonucu iç güçlerin hareketiyle ortaya çıkmıştır. Günümüzden yaklaşık 500-408 milyon yıl önceki Kaledoniyen dağoluşumu sırasında İskoçya, Norveç'teki dağlar, 387-248 milyon yıl önceki dağoluşum sürecinde Apalaşlar, Urallar ve Orta Ren Dağları, 213 milyon yıl önce başlayan son dağoluşumunda ise Alpler, Andlar, Kayalık Dağlar ve Himalayalar ortaya çıkmıştır.

+ Yorum Gönder


yagis olusumu,  yagis seklilleri