+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Fotograflarla Cumhuriyet'in İlk Yıllarındaki TÜRK - Sovyet İlişkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Börtecine
  Devamlı Üye

  Fotograflarla Cumhuriyet'in İlk Yıllarındaki TÜRK - Sovyet İlişkileri
  Cumhuriyetimizin İlk Yıllarında Türkiye SSCB İlişkileri

  fotograflarla-cumhuriyetin-lk-y-llar-ndaki-t-rk1.jpg

  fotograflarla-cumhuriyetin-lk-y-llar-ndaki-t-rk2.jpg

  fotograflarla-cumhuriyetin-lk-y-llar-ndaki-t-rk3.jpg

  fotograflarla-cumhuriyetin-lk-y-llar-ndaki-t-rk4.jpg  Bu resim ekranınıza sığabilmesi için küçültülmüştür. Bu alana tıklayarak büyük resimi görebilirsiniz. Orjinal resimin boyutları 780x548.

  Türkiye Başbakanı İ.İnönü başkanlığındaki Türk hükümet heyetinin SSCB’yi ziyareti, 1932.


  Bu resim ekranınıza sığabilmesi için küçültülmüştür. Bu alana tıklayarak büyük resimi görebilirsiniz. Orjinal resimin boyutları 780x1056.

  Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk,"Ankara, 1929, Sovyetler İttihadi büyük elçisi Suriç Hazretlerine, Gazi M.Kemal’’ imzalı fotograf..


  Bu resim ekranınıza sığabilmesi için küçültülmüştür. Bu alana tıklayarak büyük resimi görebilirsiniz. Orjinal resimin boyutları 780x632.

  Müsteşar Y.Y.Upmal-Angarskiy başkanlığındaki Rusya'nın Ankara'daki ilk misyon mensupları, Sonbahar 1920.  Bu resim ekranınıza sığabilmesi için küçültülmüştür. Bu alana tıklayarak büyük resimi görebilirsiniz. Orjinal resimin boyutları 780x752.

  13.11.1928 tarihinde Gazi M.Kemal tarafından imzalanan ve yeni Türk büyükelçisi Vasıf bey adına düzenlenen güven mektubu


  Bu resim ekranınıza sığabilmesi için küçültülmüştür. Bu alana tıklayarak büyük resimi görebilirsiniz. Orjinal resimin boyutları 780x1293.


  15.11.1927 tarihinde Gazi M.Kemal tarafından imzalanan ve yeni Türk büyükelçisi Tevfik bey adına düzenlenen Osmanlıca güven mektubu..


  Bu resim ekranınıza sığabilmesi için küçültülmüştür. Bu alana tıklayarak büyük resimi görebilirsiniz. Orjinal resimin boyutları 780x523.

  Rusya ve Türkiye arasında dostluk ve kardeşlik Antlaşması’nın imzalama töreninde, 16 Mart 1921, Moskova..


  Bu resim ekranınıza sığabilmesi için küçültülmüştür. Bu alana tıklayarak büyük resimi görebilirsiniz. Orjinal resimin boyutları 780x1130.

  Dostluk ve kardeşlik Antlaşmasının Moskova'da imzalanmış olduğunu Türkiye Dışişlerine bildiren Rusya'nın Ankara'daki Temsilcisi B.Mdivani' nin 20.03.1923 tarihli mektubu..

  Bu resim ekranınıza sığabilmesi için küçültülmüştür. Bu alana tıklayarak büyük resimi görebilirsiniz. Orjinal resimin boyutları 780x1044.

  SSCB’nin Büyükelçisi Y.Z.Surits’e hediye edilen İsmet İnönü imzalı Türkiye Başbakanı’nın portresi "A Son Excellence Mr.Suriç, 9.12.1929, İsmet Paşa.  Bu resim ekranınıza sığabilmesi için küçültülmüştür. Bu alana tıklayarak büyük resimi görebilirsiniz. Orjinal resimin boyutları 780x480.

  Büyük Taaruzdan önce Konya civarında yapılan teftiş gezisi sırasında Mustafa Kemal, İsmet İnönü, Rusya büyükelçisi S.Aralov, askeri ataşe K.Zvonarev ve Azerbaycan Büyükelçisiİ. Abilov, 23 Mart 1922..


  Bu resim ekranınıza sığabilmesi için küçültülmüştür. Bu alana tıklayarak büyük resimi görebilirsiniz. Orjinal resimin boyutları 780x525.


  SSCB’nin Büyükelçisi Y.Z.Surits’e hediye edilen Mustafa Kemal Atatürk imzalı Türkiye Cumhurbaşkanı’nın portresi, 'Dostumuz Mösyö Suriç Hazretlerine, 21.06.1933, Gazi M.Kemal' .  Bu resim ekranınıza sığabilmesi için küçültülmüştür. Bu alana tıklayarak büyük resimi görebilirsiniz. Orjinal resimin boyutları 780x476.


  SSCB Dışişleri Halk Komiseri M.M.Litvinov’un Türkiye’yi ziyareti. M.M.Litvinov, Türkiye Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras ve SSCB’nin Türkiye’deki Büyükelçisi Y.Z.Surits onursal kıta önünden geçerken, Ekim 1931.


  Bu resim ekranınıza sığabilmesi için küçültülmüştür. Bu alana tıklayarak büyük resimi görebilirsiniz. Orjinal resimin boyutları 780x565.


  Başbakanı İ.İnönü Leningrad’ı ziyaret ederken, 1932, Solda Türkiye Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras ve SSCB’nin Türkiye Büyükelçisi Y.Z.Surits.


  Bu resim ekranınıza sığabilmesi için küçültülmüştür. Bu alana tıklayarak büyük resimi görebilirsiniz. Orjinal resimin boyutları 780x482.

  SSCB Dışişleri Halk Komiseri M.M.Litvinov’un Türkiye’yi ziyareti. M.M.Litvinov’un elinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı M.Kemal Atatürk’ün portresi, Ekim 1931.  Bu resim ekranınıza sığabilmesi için küçültülmüştür. Bu alana tıklayarak büyük resimi görebilirsiniz. Orjinal resimin boyutları 780x480.

  SSCB Askeri ve Deniz işleri Halk Komiseri K.E.Voroşilov başkanlığındaki Sovyet hükümet heyetinin Türkiye’yi ziyareti. M.Kemal Atatürk ve K.E.Voroşilov tribünde görüşürken, Ankara, 29 Ekim 1933


  Bu resim ekranınıza sığabilmesi için küçültülmüştür. Bu alana tıklayarak büyük resimi görebilirsiniz. Orjinal resimin boyutları 780x545.

  Türkiye Tarafından Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Başbakanı İsmet İnönü, SSCB Tarafından SSCB’nin Türkiye’deki Büyükelçisi Y.Z.Surits’in katıldığı diplomatik bir resepsiyon, Rusya Büyükelçiliği binası, 7.11.1927 2. Hırçın`BoyS
  Devamlı Üye

  Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.
+ Yorum Gönder


osmanlıca mektuplar,  türk sovyet ilişkileri