+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Kara Fatma Fatma Seher ERDEN - Milli Mücadele Kahramanları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Kara Fatma Fatma Seher ERDEN - Milli Mücadele Kahramanları
  Kara Fatma (Fatma Seher ERDEN)

  kara fatma.png

  (1888-1955)

  Fatma Seher, Subay Suat Derviş Bey ile evlenmiştir. 1919 daki Kongre günlerinde Mustafa Kemalle bizzat görüşebilmek için Sivas a gitmiştir. Eşi Suat Bey Sarıkamış ta şehit olmuştur.Bursa nın Yunan işgalinden kurtulmasında önemli rol oynamıştır. Bir savaşta esir düşmesine rağmen kurtulmayı başarmış ve birliğinin başına dönmüştür.


  Erzurum'da doğdu. Subay Derviş Beyle evlenip Balkan Savaşı'na katıldı. I. Dünya Savaşı'nda 9-10 kadınla Kafkas Cephesi'ne gitti. Eşleri Ermenilerce şehit edilmiş kadınlarla Ermenilere karşı çarpıştı. Milli Mücadele döneminde oğlu, kızı ve kardeşleriyle beraber Bursa ve İzmit'in düşman işgalinden kurtarılması için çalıştı. 300 kişiyi aşkın müfrezesiyle Sakarya ve Başkomutan Meydan Muharebeleri'ne katıldı. Üsteğmen rütbesiyle emekli oldu. Emekli maaşını Kızılaya bağışladı. 1954 yılında TBMM'ce kendisine tekrar aylık bağlandı. Ertesi yıl Erzurum'da öldü. 2. Acil

  Kara Fatma Fatma Seher ERDEN - Milli Mücadele Kahramanları isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


milli mücadele kahramanlarından kara fatma kimdir