+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Istanbul'un işgali Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Istanbul'un işgali
  İstanbul'un İşgali Hakkında Genel Bilgi  12 Ocak 1920'de toplanan Meclis-i Mebusan, 28 Ocak 1920 tarihindeki gizli oturumunda "Ahd-i Milli" olarak Misak-ı Milli kararlarını aldı ve kararlar bütün mebuslar tarafından imzalandı.
  17 Şubat 1920 tarihli oturumunda da bu kararın basında yayınlanması ve bütün yabancı parlamentolara bildirilmesi kararlaştırıldı. 15 Mart'ta, Bu gelişmeler üzerine İstanbul'daki İtilaf kuvvetleri 150 Türk aydınını yakalattı. 18 Mart 1920'de İngilizler, meclisin etrafını makineli tüfeklerle sararak, toplantı halinde bulunan milletvekillerinden bazılarını tutuklayarak ve sürükleyerek götürdüler. Böylece şehir fiilen ve resmen askeri işgale maruz kaldı. Bunun üzerine milletvekilleri meclisin çalışma süresini ertelediler. Böylece, son Osmanlı Meclis-i Mebusanı düşman süngüsü altında zorla kapatıldı.

  Bu işgali, fedakar bir telgraf memuru Manastırlı Hamdi Efendi vasıtasıyla öğrenen Mustafa Kemal Paşa, derhal bu hareketi protesto ederek, bu işgalin haksız ve hükümsüz olduğunu bütün dünyaya beyan etti. 2. Acil

  Istanbul'un işgali isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


istanbulun işgali,  18 mart 1920,  istanbulun resmen işgali,  istanbul işgali,  16 mart 1920 istanbulun işgali