+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Vatanımız sabah aydınlığını görsün bütün geceler bizim olsun Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Vatanımız sabah aydınlığını görsün bütün geceler bizim olsun
  Vatanımız sabah aydınlığını görsün bütün geceler bizim olsun

  Vatanımız sabah aydınlığını görsün bütün geceler bizim olsun ilgili bilgi
  Sarıkamış gazilerinden Balıkesirli Mehmet oğlu Ahmet Ağa anlatıyor:

  24 Aralık’ta Sarıkamış’a doğru yürüyüşe geçen askerlerimiz, gece dağa tırmanmaya başladılar. Şiddetli soğuk, korkunç tipi altında, gecenin karanlığında birbirlerine tutuna tutuna, karlara bata çıka yol almaya çalıştılar. İliklerine kadar titreten tipinin şiddeti karşısında üzerlerindeki soğuk yüzü görmemiş yazlık kıyafetleriyle yürüdüler. Yol yokuş bitmek bilmiyor, kara saplanmış ayaklara geçit vermiyordu Yol bitmeli, kar aşılmalıydı; nasılsa her gecenin bir sabahı vardı.

  vatanımız sabah aydınlığını görsün bütün .jpg
  İşte bu gece yürüyüşü sırasında önce gözler donmuş, kör olduğunun kimse farkına varamamış. Sabahın ilk ışıklarını görememiş, hala gece karanlığı devam ediyor zannetmişlerdi. Yüreklerinin aydınlığında yürümeye çalışmışlar. Yollarını aradılar, kara saplandılar ve geride kalmaya başladılar. Geride kalanlar yavaş yavaş donuyordu. Kapkara gecenin sabahını göremediler. Sağ kalan birkaç asker için bir daha sabah olmadı. Sarıkamış’a yaklaştıklarında kar erimemiş, ama onları eritmişti. Soğuğa bir de açlık eklendi. Erzak getiren birliklerin askerleri de donarak öldüğünden; açlık sağ kalanları da perişan etti.

  İnanılmaz ama gerçekti;kalanlar ölene dek çarpıştılar Çarpıştılar.. Çarpıştılar Yüreklerimize gömüldüler.. Dediler ki:

  “Vatanımız sabah aydınlığını görsün, bütün geceler bizim olsun.”
 2. Acil

  Vatanımız sabah aydınlığını görsün bütün geceler bizim olsun isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder