+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Avrasya birliği neden olmamalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Avrasya birliği neden olmamalı
  Avrasya birliği neden olmamalı

  Avrasya Birliği içinde ne kadar farklı olacak


  avrasya-birli-i-neden-olmamal-.jpg

  NEDEN AVRASYA BİRLİĞİ DÜŞÜNÜLMÜYOR..?”

  sorusuna yanıt, neden Avrupa Birliği veya Arap Birliği değil (?) sorularına olan yanıt ile aynidir.

  Birlik olma taraftarı bir kişi olarak, bu birliklerin hiç birisine karşı değilim. Benim karşı olduğum, bizlerin bu birliklere bilinçsiz bir şekilde, millet adına bir grup iç ve dış güçlerin güdümünde girme çabasıdır. Hiç bir kimse, Türkiye’yi sokmak istedikleri birliklerin getiri ve götürüleri hakkında kalkıp da açık ve net bir şekilde halkımızı olması gerektiği gibi bilgilendirmiyor inancındayım. Birlik bir ortaklıktır, öncelikli olarak bunu açıkça belirtmek lazım. Herkes takdir eder ki en iyi ortaklık eşit şartlar altında birbirleri ile uyumlu, ayni değerleri paylasan kişi ve/ya kurumlarla gerçekleşendir.

  Biz Türkiye olarak, veya Türk devletlerinin her hangi bir ülkesi olarak bu eşit şartları, uyumu ve ayni değerleri hangi birlik içerisinde bulabiliriz?

  AB içinde mi? Sevr antlaşması* ile Türkiye’yi tasfiye etmeye çalışmış ve hala aynı mantığı güden İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin başı çektiği “Hiristiyanlar kulübü” içinde ne kadar, hangi ve kimin hak ve hukuku çerçevesinde bir eşitlik sağlanacaktır? Onların Sevr ile dayattıkları maddeleri yavaş yavaş da olsa kabul etmeden bu birliğe girmek acaba ne kadar mümkün olacaktır?

  Arap Birliği içinde mi? Bildiğiniz gibi pek etkin olmayan bu birlik gerçekte başka devletlerin güdümündedir. Birinci dünya savaşı ve öncesinde Osmanlı’dan koparılarak işgal edilmiş olan Arap toprakları, kabullenmesi zor olsa da, hala İngiltere, ABD ve Fransa’nın işgali altındadır. Bu galip devletlerin siyaseti doğrultusunda hareket etmeyen Arap devleti ve/ya “ Başkanı / Kralı”na neler olacağını Irak ve Saddam örneğinde görmüş bulunuyoruz.

  Türkiye’nin ve/ya diğer bağımsız Türk devletlerinden herhangi bir tanesinin yeri Avrasya Birliği içinde ne kadar farklı olacaktır? Rusya’nın “arka bahçesi” olmaktan hangi Türk devleti kurtulabilecektir? Avrasya Birliğine bütün bağımsız Türk devletlerinin hepside girse, her birisi SSCB zamanında yaşandığı gibi Rusya’nın güdümünde ve egemenliği altında olmayacak midir? Burada ortaklığın gerektirdiği eşitliği, uyumu ve ayni dahi olmazsa da benzer değerleri bulmak nasıl ve ne kadar mümkündür? Daha da önemlisi Avrasya Birliği düşüncesinin oncusu olarak bilinen Alexander Dugin ve bu düşünceyi gerçekleştirmek için caba sarf eden Putin’nin Türkiye ve diğer Türk devletleri için biçtikleri rolün gerçekte ne olduğunu biliyor muyuz? (Bu konuda aşağıya bir aynısını aldığım Hulki Cevizoğlu yazısı sizlere bir fikir verebilir. Bir Bolşevik milliyetçisi olarak da bilinen Dugin hakkında daha ayrıntılı bilgi için:

  Evet, küçülen dünyamızda bütün dünya devletleriyle, var olan ve/ya ileride gerçekleşecek diğer birliklerle iyi ilişkiler kurmamızın ve bazıları ile milli çıkarlarımız doğrultusunda ortaklıklar oluşturmamızın gerekliliği kaçınılmazdır. Bu birlikler ile eşit şartlar altında, onurlu ve kalıcı ortaklık istiyorsak öncelikli olarak biz kendi içimizde kendi birliğimizi kurarak, Okan kardeşimizin de yanıtında* vurguladığı gibi, elimizi güçlendirmeliyiz. Bugün için, Türkiye dahil olmak üzere hiç bir Türk devleti kendi başına eşit şartları oluşturabilecek, birliklerin başını çeken büyük devletlerle rekabet edebilecek güçte değildir.

  Tarihimize baktığımızda büyük devletler kurabilmemizin ve dünya’da saygın bir yer alabilmemizin altında yatan da hep öncelikli olarak kendi aramızda, kendi birliğimizi gerçekleştirebilmemiz olmuştur. Ve yine bugün, AB, Arap Birliği ve/ya Avrasya Birliğine girmeyi düşünmeden önce gerekli ve 7 bağımsız Türk devleti arasında gerçekleştirilebilir olan kendi birliğimizi kurmak en mantıklı bir hareket değil midir?

  Tanıtım videomuzu* seyrettiğinizde Önümüzdeki 10 yıl içinde, Türk Birliğinin kurulamadığı bir coğrafya’da dünyanın iki kutba ayrılacağı öngörülmektedir. Türkiye, Alexander Dugin ve Putin’e göre “Avrasya” kutbunda yer almalıdır. Obur tarafta AB ve ABD’nin bizlerden dayatması da onların yanında, soğuk savaş dönemlerinde olduğu gibi olası “Avrasya ittifakına” karşı bir kalkan görevini üstlenmektir.

  Dünyanın güçlü devlet ve birlikleri kendi ülkelerinin çıkarları doğrultusunda hareket ederek kendilerine göre Türkiye (ve diğer Türk devletleri )için bir takim roller biçmişlerdir. Ben, kendi halklarının çıkarlarını on plana koyan bu devletleri kınamıyorum; onlar, kendileri için doğru olanı yaparken, bizim için doğru olan nedir sorusuna, gözümüzün önünde duran çözümü görmek istemeyen ve hatta gösterildiğinde, basit bir mantık yürütmeden inkar edenlerimizin olmasına üzülüyorum.

  .. Ama ne mutlu bize ki, görebilenler ve inanlar arasında gereken fedakarlığı yapıp, TB’nin gerçekleşmesi için, bizi kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaya çabalayanlardan daha çok, canla-basla çalışanlarımız ve onlara katılan insanlarımızın sayısı bir çığ gibi büyümektedir.

  A.B.lerin her üç (3)'ünden ziyade (Avrupa Birliği, Arap Birliği, Avrasya Birliği) neden Türk Birliği ilk akla gelen çözüm değil (?) sorusuna olumlu yanıt veremeyenlere benim açıkça ortaya koyduğum, aşağıdaki soruya sizin cevabiniz nedir?

  Türkiye’ye, AB/ABD’ye bağımlı bir kalkan rolünü mu, yoksa “Avrasya Birliği” içinde Batı’ya karşı kullanılacak bir piyon rolünü mu layık görüyorsunuz?

  Doğru yolun TB yolu olduğuna inanmanız, diğerlerini de inandırmanız ve bu yolda

  Ustun başarılarıMızın devamı dileğimle.
 2. Acil

  Avrasya birliği neden olmamalı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder