+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Kurtuluş savaşı kadın kahramanlarımızdan nezahat onbaşı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Kurtuluş savaşı kadın kahramanlarımızdan nezahat onbaşı
  Nezahat Onbaşı

  nezahat onbaşı.jpg

  Eşini yitiren 70. Alay Komutanı Hâfız Hâlid Bey, 8 yaşındaki kızı Nezahat'ı kimseye emanet edemeyip, yanına almıştı. Küçük Nezahat Çanakkale cephesinde muharebe havasına alışmış, Alay İzmit'e nakledildiğinde talimlere katılarak mükemmel at binmesini, silah kullanmasını öğrenmiş ve 12 yaşında "onbaşı" rütbesini almıştı. Babasının yanında cepheden cepheye koşmuş, çarpışmalara girmiş ve 100'den fazla
  www.alasayvan.net düşman askeri öldürmüştü.
  Nezahat Onbaşı 30 Ocak 1921 yılında T.C.’nin İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmesi önerilen ilk vatandaşıdır. Bursa Milletvekili Operatör Emin (Erkul) Bey'in bununla ilgili önergesi şöyledir:

  "Büyük Millet Meclisi Riyâsetine,
  Muhtelif cephelerde, bilhassa son Gördes ve İnönü muhârebelerinde bilfiil çarpışmalara katılan ve her an askerleri teşcî eden 70. Alay Kumandanı Hâfız Hâlid Bey'in kerîmesi 12 yaşlarındaki Nezahat Hanım'a ilk İstiklâl Madalyası'nın verilmesini teklif ve bu teklifin hey'et-i umumiyenin tasdikine arz edilmesini ricâ ederim."

  Bu öneri TBMM’ de hararetle kabul edilmiş, ancak Kurtuluş Savaşı’nın hengamesi içinde işleme konulamamış, daha sonra da kararın yerine getirilmesi
  www.alasayvan.net unutulmuştu. Kendisi de hiçbir zaman ne "Madalyamı verin!" talebinde bulundu, ne de TBMM Başkanlığınca alınmış kararın yerine getirilmesi için müracaat etti. Nihayet karardan 65 yıl sonra 78 yaşında bir nine iken TBMM’nin “Şükran Belgesi”ne kavuşmuştu ve bu duygulu anda gözyaşlarını tutamamıştı.
 2. Zahra
  Üye

  Nezahat Onbaşı daha dokuz yaşında bir çocuk iken Babası ile Kurtuluş savaşına katılmış olan bir Halk Kahramanıdır. İnönü savaşlarına katılmış ve burada gösterdiği cesareti nedeniyle Mustafa Kemal den takdir almış, 12 yaşında da Tümen Komutanından Onbaşı Rütbesi almıştır. TBMM de kendisine İstiklal Madalyası verilen ilk kişi olmuştur.
+ Yorum Gönder


kurtuluş savaşı kadınları,  nezahat onbaşı,  kurtuluş savaşındaki kadın kahramanlar,  kurtuluş savaşındaki kadın kahramanlarımız,  kurtuluş savaşında kadınlar,  kurtuluş savaşındaki kadınlar