+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Lozan Barış Antlaşması'nda Osmanlı Devleti'ne ait borçlar ile ilgili mesele Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Lozan Barış Antlaşması'nda Osmanlı Devleti'ne ait borçlar ile ilgili mesele
  Lozan Barış Antlaşması'nda Osmanlı Devleti'ne ait borçlar ile ilgili mesele nasıl çözümlenmiştir 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Lozan Barış Antlaşması'nda Osmanlı Devleti'ne ait borçlar ile ilgili mesele hakkında bilgi


  1854'ten itibaren Birinci Dünya Savaşı sonuna kadar devam eden Osmanlı amme borçları, Birinci Dünya Savaşı'nda yapılan istikrazlar da dahil, büyük bir yekün teşkil ediyordu.


  Sene tertipleri üzerinde borcun taksimi yerine, sermaye üzerinden borcun taksimi ile esas borç toplamı bir hayli azaltılmıştır. Diğer taraftan bu borçlar, Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılan devletlere de gelirle orantılı olarak bölünmüştür. Ayrıca, Osmanlı İmparatorluğunun Almanya, Avusturya, Macaristan ve Bulgaristan'a olan borçları bu devletlerle de yapılan antlaşmalarla 1.Dünya Savaşı'nın galiplerine devredilmiştir.


  Osmanlı amme borçlarının diğer çetin bir safhası da tediye edeceğimiz borçların hangi para ile ödenmesi hususunda kendini göstermiştir. Karşı taraf bunu altın veya sterlin olarak talep etmiştir. Biz, Türk parası ve Fransız frangı olarak ödemeyi teklif ettik. Aradaki fark muazzam meblağlara varmasına rağmen, burada da görüşümüz kabul edilmiştir.

  alıntı
+ Yorum Gönder