+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Musul Sorunu Musul Sorunu’nun Sonucu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Musul Sorunu Musul Sorunu’nun Sonucu
  Musul Sorunu, Musul Sorunu’nun Sonucu

  Musul, Mondros Ateşkes Anlaşması imzalanmadan önce Osmanlı Devleti'nin elinde idi. Ancak ateşkesin imzalanmasından dört gün sonra Musul İngilizler tarafından işgal edildi.

  Lozan Barış Görüşmelerinde Musul konusunda uzlaşma sağlanamadı. İngiltere ile Türkiye arasında dokuz ayda çözülmesi şartı ile Musul konusu Lozan Barış Görüşmeleri'nden çıkarıldı.

  Musul Sorunu'na Lozan'da bir çözüm bulunamadı. Bu nedenle Irak sınırının belirlenmesi ileri bir tarihe bırakıldı.

  1924'te başlayan Türk-İngiliz görüşmelerinden bir sonuç alınamadı. Bu dönemde çıkan Şeyh Sait isyanı da Türk tarafını uğraştırmış ve Musul konusunda zor durumda bırakmıştı.

  İngilizler bölgede petrol yatakları bulunduğu için Musul'u terk etmek istemiyorlardı. görüşmeler sonuçsuz kalınca konu Milletler Cemiyeti'ne götürüldü. Ancak İngiltere'nin güdümünde olan cemiyet Türkiye aleyhine kararlar verdi.

  Türkiye, Milletler Cemiyeti ve Lahey Adalet Divanı'nın kararlarını kabul etmedi. Milletler Cemiyeti'nin tavsiyesi ile İngilizlerle olan görüşmeler yeniden başladı. 5 Haziran 1926'da Ankara Antlaşması imzalandı.


  Antlaşma ile;


  1. Musul, (İngiliz Mandası altındaki) Irak’a bırakılacak,

  2. Irak, Musul'dan elde ettiği petrol gelirinin %10'unu 25 yıllık bir süre ile Türkiye'ye verecekti.

  Antlaşmayla Türkiye Irak Sınırı çizildi. Ancak Misak-ı Milli içinde yer alan bir toprak parçası kaybedildi
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Musul ilk başta Osmanlı İmparatorluğuna bağlı olan bir vilayetti ancak Birinci Dünya savaşından önce Musulun çevresinde bulunan Petrolün zenginliği nedeniyle Bazı Avrupalı devletler arasında rekabet konusu olmuştur ve en sonunda İngiltere askerlerini Musula göndererek burayı işgal etmiştir.
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  1118’den itibaren bir Selçuklu toprağı ve 1517’den itibaren de bir Osmanlı vilayeti olan Musul ve çevresi petrol varlığı sebebiyle, İngiltere, Fransa, Almanya arasında rekabet konusu oldu.
  Musul Mondros Ateşkes Anlaşması imzalanmadan önce Osmanlı Devleti’nin elinde idi. Ancak ateşkesin imzalanmasından dört gün sonra Musul İngilizler tarafından işgal edildi.
  Lozan Barış Görüşmelerinde Musul konusunda uzlaşma sağlanamadı. İngiltere ile Türkiye arasında dokuz ayda çözülmesi şartı ile Musul konusu Lozan Barış Görüşmeleri’nden çıkarıldı.
  1926 yılında yapılan Ankara Antlaşması’yla İngiliz mandasındaki Irak’a bırakılmıştır.
  Antlaşma ile;
  1. Musul (İngiliz Mandası altındaki) Irak’a bırakılacak
  2. Irak Musul’dan elde ettiği petrol gelirinin %10′unu 25 yıllık bir süre ile Türkiye’ye verecekti.
  Antlaşmayla Türkiye Irak Sınırı çizildi. Ancak Misak-ı Milli içinde yer alan bir toprak parçası kaybedildi

+ Yorum Gönder