+ Yorum Gönder
Dantel ve Takılar ve Dantel Örnekleri - Modeller Forumunda İki Ters Bir Düz dantel örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  İki Ters Bir Düz dantel örneği
  İki Ters Bir Düz HAKKINDA BİLGİ


  En Son Terapi iki Ters Bir Düz..


  ki-ters-bir-d-z-dantel-rne-i.jpg

  ki-ters-bir-d-z-dantel-rne-i2.jpg

  Örgü kıyafetler ve aksesuarlar moda dünyasında hızla yükselirken hobi olarak örgü örenlerin sayısı da artıyor. Uzmanlar bu keyifli uğraşın psikolojik terapi ve meditasyon etkisi gösterdiğini söylüyor.

  Bir dönem neredeyse unutulan el örgüsü yeniden doğdu. Uzmanlar psikolojik olarak rahatlamak isteyenlerin bu kolay ve ucuz hobiyi tercih ettiğini söylerken, el örgüsünü sıkça kullanan modacıların etkisini gözardı etmemek gerek.

  Depremin etkisi
  Bu artış sadece Türkiye"de yaşanmıyor. Amerika"da 11 Eylül saldırılarından sonra örgüye olan ilgi çok artmış. Bazı yün dükkanı sahipleri de Türkiye"de 1999 depreminden sonra satışlarda patlama olduğunu söylüyor.

  Erkeklerin ilgisi de büyük
  ABD"de bir grup erkeğin her cuma bir yün dükkanında buluşup örgü örmesi bu trendin erkekler tarafından da benimsendiğinin bir kanıtı. Psikolog Alanur Özalp, özellikle hapishanelerde erkeklerin örgüyle rahatladığını vurguluyor.
  İki ters bir düz örün keyfiniz yerine gelsin

  Örgü trendi tüm dünyada giderek yayılıyor. Uzmanlar bu uğraşın psikolojik terapi hatta meditasyon rolü oynadığını söylüyor. İşin bir diğer ilginç yanı erkeklerin de bu modaya büyük bir ilgi göstermesi.

  Geçtiğimiz hafta Amerika"da her cuma, yün satan bir dükkanda toplanan erkeklerin yün örerek stres attıklarını söylemeleri örgüyü bir kez daha gündeme getirdi. Örgü gerçekten de yükselen değer. Özellikle bu kış üretici firmalar, satışlarının neredeyse iki katına çıktığını söylüyorlar. Buna bağlı olarak hemen her köşe başında yün satan dükkanlar açılmaya başladı. Peki ama bunun nedeni ne? Uzmanlar rahatlamak isteyenlerin bu ucuz hobiyi tercih ettiğini söylerken, el örgüsünü tüm kıyafetlere sokan modacıların etkisi de göz ardı edilemeyecek kadar fazla. Pek çok kişiye göre bir sanat olarak da kabul edilen örgünün tarihi aslında çok eski çağlara kadar gidiyor. Öyle ki Londra"daki Victoria and Albert Müzesi, Washington"daki Textile Müzesi ve New York"taki Metropolitan Müzesi"nde bu konudaki araştırmalar devam ediyor. Örgünün en eski örneklerinden biri Yale Üniversitesinin Suriye"de yaptığı araştırmalarda bulunan Araplar"a ait bir çorap. Bunun yanı sıra eski Peru halkının MÖ. 3. ve MS. 3. yüzyılları arasında ilginç örgü işleri yaptıkları biliniyor. Türkler"in örgüyle ilişkisine bakacak olursak MÖ. 7. yüzyılda Orta Asya"da yaşayan Hunlar"a ait çoraplar bulunmuş. Daha sonra doğuda gelişen örgüler ticaret gemileriyle Arap tacirler tarafından İspanya"ya getirilmiş oradan da İngiltere ve İskoçya"ya yayılmış. O günden bu yana devam eden bu gelenek artık bir hobi haline gelmiş durumda. Özellikle Amerika ve Avrupa"da öğretmenler ilkokul çağındaki öğrencilere örgü örmeyi öğretirken, psikologlar hastalarına kafalarını rahatlatmaları için birer şiş ve yün almayı denemelerine tavsiye ediyor. Örneğin Amerika"da 11 Eylül"den sonra pek çok kişinin bu yönteme başvurduğu biliniyor. Türkiye"de de 1999 depreminde benzer bir durum yaşandı. Hatta yün dükkanı sahipleri depremden sonraki kış aylarında neredeyse yün satın almak isteyenlere yetişemediklerini söylüyorlar. Siz de günlük hayatta yaşadığınız stresten biraz olsun kurtulmak için örgü örmek istiyor; ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, bu konuda yurtdışındaki gibi kursların olduğunu söylemek pek mümkün değil. Çünkü Türkiye"de örgü çoğunlukla anneden çocuğa geçen bir gelenek olarak devam ediyor. Ancak Halk Eğitim Merkezleri"ne gittiğinizde pek çok öğretmenin bu konuda size gönüllü yardımcı olacağı kesin!

  Dantel Örnekleri, Örgü Ve Dantel Resimleri, Modelleri, Paylaşılan En Güzel Örnekleri Burada Bulabilirsiniz.. 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Şiş ile örgü örerek çok güzel bereler ve atkılar örebilirsiniz. Kendisine bere ve atkı takımı örmeyi düşünen bayanlar öncelikle düz bir sıra başlarlar daha sonraki sırada iki ters iki düz örerek atkı örebilirler. Atkının örmesi bittikten sonra bereye başlanır bereye de aynı teknik uygulanır bittikten sonra berenin yan tarafı dikilir ve üst tarafı bir ip ile büzülür ve bere artık giyilmeye hazırdır.
+ Yorum Gönder


dantel modellerı,  ingiliz danteli örnekleri,  en güzel dantel örnekleri,  iki ters bi düz örgü,  dantel örnekleri modelleri,  en güzel dantel fotoğrafları