+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Değişken hızlı ac gerilimler ile ilgili bilgi varmı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Değişken hızlı ac gerilimler ile ilgili bilgi varmı
  bılgı verırsenız cok mutlu olrum tesekkurler 2. Gezgin
  Yeni Üye

  Burayı aşağıdaki linki tıklayarak öğrenebilirsiniz

  Degisken hızlı alternatif akım gerilimleri

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Değişken hızlı ac gerilimler ile ilgili bilgi


  Hepimiz suyun davranışları konusunda bilgiye sahiptir. İki su tankı düşünelim ve bu tanklar alt kısımlarından üzerinde bir vana bulunan boruyla birleştirilmiş olsun. Tanklara rastgele miktarda su dolduralım ve vanayı açalım. Tanklardaki su seviyeleri eşitleninceğe kadar borudan su geçecektir. Her iki tankta eşit seviyeye gelmeden su akışı durmayacak, eşit seviyelere ulaştıklarında ise su akışıda duracaktır. Akan suyun miktarı ve hızı borunun kalınlığına göre değişecektir. Elektrik akımı da benzer davranış gösterecektir. Fakat bu akım elektronlarla oluşacaktır.
  AKIM ve GERİLİM (Current and Voltage)
  İster elektrikle isterseniz elektronikle uğraşın en çok karşınıza çıkacak kavramlar akım ve gerilim olacaktır. Bu kavraları daha iyi anlamanızı sağlamak için yukarıda verdiğimiz örneği kullanacağız. Tanklarda farklı seviyelerde su olsun ve aradaki vana kapalı olsun. İşte bu noktada gerilim kavramını inceleğelim. Tanklardaki su seviyeleri arasında bulunan fark gerilim olarak adlandırılır. Vanayı açtığımızda su akmaya başlayacak ve seviyeler değişmeye başlayacaktır. Aynı zamanda gerilimde düşecektir. Gerilim 0 olduğunda su akışı duracaktır. Elektrik devrelerinde gerilimi + kutup ve - kutup arasındaki elektron farkı olarak alabiliriz. Eğer 2 "tankı!" elektronla doldurursak aradaki vana! açıldığında bir taraftan diğerine elektron akışı olacaktır. İşte bu elektron dolu tanklar arasındaki seviye farkına gerilim denir. Birim olarak Volt (V) kullanılır.

+ Yorum Gönder