+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Alt süt dişler çıkmadan köpek dişler çıkar mı? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Alt süt dişler çıkmadan köpek dişler çıkar mı?
  Bebeğim henüz 3,5 aylık köpek dişlerinin olduğu bölgede dişe benzeyen birşeyler var. Doktorumuz diş değil dedi ama ne olduğu konusunda da herhangi bir fikri olmadığını söyledi. Acaba çene yapısı ile ilgili bir problem olabilir mi? Alt süt dişler çıkmadan köpek dişler çıkar mı? Saygılarımla iyi günler dilerim. 2. HAYAT
  Devamlı Üye

  Bir yanlışınız olmalı, doktorun söylediği doğru, sert bir cisim olabilir..

  Yazıya başlamışken biraz bilgi ekliyeyim..


  İlk süt dişleri çıkarken çocuklarda en çok kaşınma duygusu ve süt dişleri diş etini yararken ortaya çıkan ağrı yaşanır. Çocuk bu sıkıntısını ifade edemediğinden tepki olarak bulduğu her şeyi ağzına sokmaya başlar. Buna bağlı olarak da bu dönemde "teether" dediğimiz diş kaşıyıcılar devreye girer. Önemli olan bunların hijyenini sağlamaktır. Eğer anneler çocukların diş kaşıyıcılarını devamlı temiz tutarlarsa değişimli olarak bunu kullanabilirler. Bazen ateş olabilir. Bu anlarda zaten anne dişetinin kızarıklığından dişin çıkacağını hissedebilir. Süt dişlerinin sağlıklı olması yani bu dişlerde çürük oluşmaması çok önemlidir. Bunu sağlamanın en iyi yolu da doğru fırçalamayla diş temizliğinin iyi yapılması ve çocuğun doğru beslenmesidir. Süt dişlerinin iki fonksiyonu vardır; birincisi çiğneme fonksiyonu ikincisi de alttan gelen daimi dişlerin yerlerini tutarak onlara yol gösterme. Eğer süt dişleri erken kaybedilirse daimi dişlerin yeri kapanır ve sağlıklı çıkamayan kalıcı dişlerde ileride ortodontik bozukluk dediğimiz çapraşıklıklar meydana gelir. Süt dişleri için genel kanı "nasıl olsa düşecek, tedavi olmasa da olur"dur. Bu son derece yanlıştır. Süt dişlerinde karşılaşılan çürüklerde; eğer süt dişi sallanıyor ve altından daimi diş geliyorsa dolgu yapılmayabilir ancak daimi dişin gelişmesine daha zaman varsa bu sürede dişin öyle bırakılması ağrıya neden olur. Dişi ağrıyan çocuk da yemek yiyemez ve tek taraflı çiğneme başlar. Bir süre sonra diş çekilmek zorunda kalınca da az önce belirttiğim gibi ileride ortodontik bozukluklar ortaya çıkabilir. Bir de kalıcı dişler çıkmadan önce çocukta "diş gıcırdatmaları" görülebilir. Bunun nedeni daimi dişlerin aşağıdan yukarıya doğru ilerlerken süt dişlerini itmesidir. Bu konu genelde en sık sorulan konulardan biridir ancak bu dönemdeki diş gıcırdatmaları çok normal fizyolojik bir olaydır.
 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Süt Dişlerinde Çürükler Tedavi Edilmeli Mi?


  Kesinlikle tedavi edilmelidir. Süt dişleri ilerde yerini bırakacakları kalıcı (daimi) dişlere rehberlik ederler. Değişme yaşı gelmiş olan dişler ile tedavi edilemiyecek kadar çürük ve iltahaplı dişler çekilebilinir. Ancak yeni gelecek kalıcı dişin çıkmasına daha zaman var ise çekilen dişin boşluğunun kapanmaması için mutlaka YER TUTUCU yapılmalıdır. Süt dişleri sürekli dişlerin kireçlenmelerine imkan sağlar. Çenenin gelişimini etkiler. Çürük bir süt dişi enfeksiyon kaynağıdır. Öte yandan diğer dişlerin de çürüklerine yol açar.
  Dişler.jpg
+ Yorum Gönder


bebeklerde ilk köpek dişi çıkar mı,  bebeklerde ilk diş yandan çıkarmı,  bebeklerde ilk köpek dişi çıkması,  bebeklerde ilk kopek disi cikarmi,  Bebeklerin ilk köpek dişi çıkar mı,  bebeklerde önce köpek dişi çıkar mı