+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Gürültü kirliliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gürültü kirliliği
  nednleri ve sonuçlarını daha anlaşılır bir şekilde anlatırmısınız 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Gürültü Kirliliği: Fiziksel bir olay olan ses, gaz, katı veya sıvı bir ortamdaki titreşimlerin, havaya iletilmesinden doğan titreşim enerjisidir. İstenmeyen rahatsız edici sesler ise gürültüyü meydana getirir. Gürültünün gücü, basıncı veya şiddeti desibel (dB) birimiyle ölçülür.

  Nedenleri: Gürültüye neden olan kaynaklar yaşam düzeyinin yükselmesiyle birlikte hızla artmıştır. İnsan sağlığını olumsuz etkilediği için de çevre kirletici faktör olarak kabul edilmiştir. Sayıları her gün artan taşıtların yol açtığı gürültü, özellikle büyük kentlerde sorun haline gelmiştir. Binalarda ki her türlü mekanik ve elektronik seslerin yarattığı durumlar, müzik sesleri, yüksek sesle konuşmalar, ayak sesleri gürültü nedenidir.
  Sanayi kuruluşlarında, şantiyelerde, atölyelerde makinelerin çıkardığı sesler, rahatsız edici gürültülerdir.

  Gürültünün Etkileri: Gürültünün fiziksel ve fizyolojik etkileri vardır. Yapılan araştırmalara göre aşırı gürültü, insanlarda işitme kaybına neden olmaktadır. Sürekli gürültülü ortamlarda çalışan insanlarda devamlı ya da geçici işitme kaybı görülmektedir. Çeşitli ruhsal sorunlara yol açan gürültü, uyku düzenini bozar, verimli çalışmayı engeller. Aynı zamanda insanların yeterince dinlenememesine ve sinirli olmasına yol açar. Gürültülü ortamda çalışmak, strese yol açar. Stresin neden olduğu hastalıkların başında ise ülser, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları meydana gelir.

  Gürültünün Önlenmesi: Gürültü niteliğine sahip seslerin, olumsuz etkilerini tamamen veya kısmen yok etme sürecine, gürültünün kontrolü denir. Gürültünün önlenmesi için alınabilecek başlıca önlemler şunlardır.;
  Yol kenarında bulunan binaların önlerine ağaç dikerek yansıma önlenmelidir.
  Kent trafiği yer altına (metro) alınmalıdır.
  Motorlu araçlara susturucu takılmalı, periyodik bakımları yapılmalıdır.
  Umuma açık müzikli eğlence yerlerinde binaları ses geçirmeyecek düzene getirilmelidir.
  Sanayi tesisleri, hava alanları, garlar şehir dışına kurulmalıdır.
  Seyyar satıcıların gece veya gündüz, bağırarak mal satmalarına yasaklanmalıdır. Gürültülü yerlerde çalışanların kulakların kulaklık takmaları gerekmektedir.
  Evlerde başkalarını rahatsız edecek şekilde müzik dinlenmemeli, yüksek sesle konuşulmamalı, gürültüye yol açacak oyunlar oynanmamalıdır.
  İşyerlerinde rahatsız edici sesler, hoşa giden müzik sesiyle maskelenmelidir.
  Binalarda çift camlı pencereler takılmalıdır.
 3. Ziyaretçi
  doğru
  adm dogru soyluyor doğru :
  )))
+ Yorum Gönder


çevre kirliliğinin açtığı olumsuz sonuçlar,  çevre kirliliğinin açtığı olumsuz sonuçlar nelerdir