+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Enerji tasarrufunun önemi ve nasıl enerji tasarrufu yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Enerji tasarrufunun önemi ve nasıl enerji tasarrufu yapılır
  enerji tasarrufunun önemi ve nasıl enerji tasarrufu yapılır. benim ödev çalışmam var bana bu konuda iki seçenek bilgi eklermisiniz, ben aralarında bir tane seçeyim 2. Hozukcan
  Devamlı Üye

  AYDINLATMADA ve EV ALETLERİNDE YAPILAN ENERJİ TASARRUFU

  ]Evlerimizde kullandığımız elektrikli ev aletleri istenilen hizmet ve konfor seviyesini etkilemeksizin daha az enerji ile kullanılabilir. Verimli aydınlatma sistemlerini ve ev aletlerini kullanarak elektrik faturalarında azalma sağlanabilir. Verimli aletlerin fiyatları benzer modellerinden pahalı olabilir. Bununla birlikte verimli aletlerin satınalınması esnasında ödenen fiyat farkı daha sonra elektrik faturalarındaki düşüş ile kullanıcıya geri ödenir.

  1999 verilerine göre, ülkemizde elektriğin % 47 gibi önemli oranı bina ve hizmetler sektöründe tüketilmiştir.

  Enerji türleri içerisinde elektrik enerjisinin maliyeti oldukça yüksektir. Bu nedenle elektriğin tüketimi konusuna önem vermek gerekir. Enerji maliyetlerinin ve enerjiye olan talebin artması, enerji tasarrufunu zorunlu hale getirmiştir.

  Enerji ihtiyacının % 62'sini ithal etmek zorunda olan ve fosil yakıt kullanarak elektrik enerjisine dönüşüm sağlayan santralların toplam veriminin % 30 olduğu ülkemizde enerjinin verimli kullanımının önemi açıkça görülmektedir.

  Çoğumuz çevresel olaylara duyarlı olmakla birlikte, artan enerji kullanımı ile orantılı olarak artış gösteren çevresel zararları azaltma konusunda ne yapabileceğimizden emin değilizdir. Eğer elektriği daha verimli kullanmayı seçersek Türkiye'de çevresel sorunların çözümüne önemli bir katkı sağlarız.
 3. Hozukcan
  Devamlı Üye
  Akkor Lamba ve Kompakt Fluorasan Lambanın Karşılaştırılması


  Üç yıl süresince (4,380 saat), günde 4 saat ve aynı miktarda aydınlatma sağlayan iki lamba tipi için basit bir karşılaştırma yapalım. Bu sürede 6 adet akkor flamanlı lamba kullanırken, kompakt fluorasan lambanın 3.8 yıl daha kullanım ömrü devam edecektir.
  Lamba Tipi100WAkkor Flamanlı23W Kompakt FlorasanSatınalma fiyatı $0.75$11.00Lamba ömrü 750 saat10,000Günlük kullanım saati 4 saat4 saatİhtiyaç duyulan lamba sayısı 3 yılda 6 adet 6.8 yılda 1 adetToplam lamba maliyeti
  $4.50$11.00Lümen1,6901,500Toplam elektrik maliyeti 8cent/kilowatt-saat $35.04$8.06Toplam maliyet(3 yıl süresinde) $39.54 $19.06
  Fluoresan Lambalarda Manyetik ve Elektronik Balastların Çalışma Prensibi

  Balastlar, fluoresan tüpleri ve kompakt fluoresan lambalara ilk çalışma komutunu verir ve çalıştırırlar. Fluoresan lambalar civa ve argon gazı ile doludurlar. Balastdan güç alan lambanın ucundaki elektrodlar gazı ionize etmek için elektrik deşarjı meydana getirirler. Civa atomları normal enerji seviyesine geri dönerken ultraviyole fotonlar yayarlar. Lambanın fosfor kaplaması fotonları, fluoresanları absorbe eder ve görünür ışık üretir.


  Fiyat En ucuz ampulü seçmek, uzun dönemde para tasarrufu sağlamaz. Çünkü lambanın kullanım ömrü boyunca aydınlatma enerjisi maliyeti kendisinin alış maliyetinden on kat daha fazla olacaktır. Bu nedenle enerji verimli lambalar başlangıçta pahalıya mal olurken, düşük faturalar ile yatırım kısa sürede kendini çok çabuk geri öder.

  Lümen/Watt oranı Lamba seçiminde etkinlik faktörü (lümen/Watt) yüksek, uzun ömürlü, zamanla oluşan ısı akısı düşümü az olan lambalar tercih edilmelidir. (Tipik akkor bir lambanın lümen/watt oranı 15:1 iken fluoresan bir lambanın oranı 60:1)

  Aydınlatmada Enerji Tasarruf Noktaları

  1. Bir akkor lamba, kompakt fluoresan lamba ile değiştirildiğinde,
  %80 kadar aydınlatma maaliyeti azalır.

  2. Eğer kullanıcının bütçesi bir defada bir çok fluoresan lamba almaya elvermezse, geride kalanları değiştirmek için aylık olarak sıraya konarak tamamlanması mümkündür.

  3. Odadan ayrılırken lambalar kapatılmalıdır. Aile bireylerinin odadan ayrılırken lambaları kapatmalarını hatırlatacak notlar konması faydalı olacaktır.
  4. Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanılmalıdır. Odalar doğal aydınlık avantajını daha iyi kullanacak şekilde düzenlenmelidir. Pencere yakınına bir masa ve sandalye yerleştirerek elektrik faturalarında gerçek bir azalma sağlanabilir.
  5. Dış kapı ışıldakları halojen lambalarla değiştirilebilir. 50-90 Watt'lık bir halojen lamba, iki kat fazla Watt'lı standart bir reflektör lamba yerine takılırsa yine aynı aydınlatma elde edilir.

  6. Lambaların ve armatürlerin peryodik olarak bakımları yapılmalıdır. Aydınlatma sistemlerinin bakımları yapıldığında daha verimli olarak çalışırlar. İyi yapılmayan bakım sonucunda lamba üzerinde biriken tozlar faydalı ışık miktarını azaltır. Tozlanan armatür ışığın %50'sini yayar, %50'sini yutar. Bunları temiz tutmakla daha fazla enerji harcamadan aydınlatma miktarı arttırılabilir. Tüm lambaların ışık çıktıları zamanla azalır. Işık çıktıları azalan yani verimleri düşen lambaların değiştirilmesi gerekir.

  7. Lamba seçimleri en yüksek lümen/Watt oranına göre yapılmalıdır.
  8. Duvarlar ve tavanlar açık renkli boya ile boyanmalı, dekorasyon eşyaları mümkün olduğunca açık renk seçilmelidir.
  9. Lamba ışık çıktısı verimli olarak kullanılmalıdır. Aydınlatılması gereken yüzeylere lamba ışık çıktısının maksimum oranda ulaşıp ulaşmaması aydınlatma sisteminin verimliliğini etkileyen en önemli faktörlerden biridir.
  10. Daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan bölümlerde çok sayıda düşük güçlü lamba yerine daha yüksek güçlü tek bir lamba kullanmak daha verimli bir aydınlatma sağlar.
  11. Dekoratif lambalar ışığı sizin istemediğiniz yönlere gönderir. Açık renk, şeffaf gölgelikli abajurlar ışığı daha iyi geçirirler.
 4. Ziyaretçi
  Enerji tasarrufu, enerji tüketimini azaltmak amacıyla yapılan çabalar anlamına gelir. Verimli enerji kullanımı, düşük enerji tüketimi ve/veya geleneksel enerji kaynaklarından düşük enerji tüketimi ile birlikte enerji tasarrufu sağlanabilir.

 5. Ziyaretçi
  Enerji tasarrufu ile Enerji dönüşüm verimliliği

  Verimlilik, elektrik-elektronik mühendisliğinde (bir cihaz, elektronik bileşen veya sistem gibi) bir şeydir. Faydalı güç çıkışının tüketilen toplam elektrik gücüne bölümüdür. Kesirli sayı ile ifade edilir. Normalde Yunan alfabesindeki küçük Eta (η) ile gösterilir.
  \mathrm{Verimlilik}=\frac{\mathrm{Faydali\ guc\ cikisi}}{\mathrm{Toplam\ guc\ girisi}}
  Eğer enerji çıkışı ve girişi aynı birim olarak ifade edilirse verim bir boyutsuz nicelik olur. Örneğin bir ışık kaynağının aydınlatma verimliliği, belirli bir enerji girdisine karşılık elde edilen ışık akısıdır ve birimi lumen bölü watttır.

+ Yorum Gönder


enerji kaynaklarının kullanımında tasarrufun önemini ve nasıl tasarruflu kullanırız,  enerji kaynaklarının kullanımında tasarrufun önemi ve nasıl tasarruflu kullanacağımız,  enerji kaynaklarının kullanımında tasarrufun önemi ve nasıl tasarruflu kullanırız,  enerji kaynaklarının kullanımda tasarrufun önemi ve nasıl tasarruflu kullanacağımız,  enerji kaynaklarının kullanımında tasarrufun önemini ve nasıl tasarruflu kullanırız kısaca,  enerji kaynaklarının kullanımında tasarrufun önemi ve nasıl tasarruflu kullanacağımızı belirtiniz