+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Peygamberimizin hadisleri ve anlamları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Peygamberimizin hadisleri ve anlamları
  lütfen bulun
  bu benim için çok önemli 2. Mine
  Devamlı Üye

  hadisler ve anlamları


  Hz.Peygamber (s.a.v.) buyurdu : "Sizden biriniz, ben kendisine babasından, çocuğundan ve tüm insanlardan daha sevimli olmadıkça ( tam ) iman etmiş olamaz.


  Hz.Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu:

  ''Müslüman , Müslümanların elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir.
  Muhacir'de Allah'ın yasakladığı şeyleri bırakan kimsedir.''


  Hz.Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu: '' İlmin kaldırılıp cehaletin kökleşmesi, zinanın ortaya çıkması, şarabın içilmesi kıyametin belirtilerindendir.''

  Hz.Peygamber (s.a.v.) : '' Namazınızın bir kısmını evlerinizde kılınız.Oraları kabirlere çevirmeyiniz.'' buyurmuştur.

  Hz.Peygamber (s.a.v.) : '' İkindi namazını kaçıran kimse, sanki ailesi ve malı gasbedilip kaybedilen kimse gibidir.'' buyurmuştur.

  Hz.Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur : '' Kim bir namazı kılmayı unutursa hatırladığında kılsın.Unutulan bu namazın bundan başka yapılacak kefareti yoktur.( Beni hatırlamak için namaz kıl.''Taha 14'')

  Hz.Peygamber (s.a.v.) : '' Kim Allah için hacceder ve bu arada

  kötü söz söylemez, günah işlemez ise hac'dan annesinden doğduğu
  günkü gibi (günahsız olarak) döner '' buyurmuştur.
  Hz.Peygamber (s.a.v.) : '' Ramazan ayı girdiğinde semanın kapıları açılır, cehennemin kapıları kilitlenir, şeytanlarda zincire vurulur.'' buyurmuştur.

  Hz.Peygamber (s.a.v.) : '' İnsanlara öyle bir zaman gelir ki, bu zamanda bir kişi ele geçirdiğinin helalinden midir, yoksa haramdan mıdır? olduğuna hiç aldırmaz.'' buyurmuştur.

  Hz.Peygamber (s.a.v.) : '' Sizden biriniz döğüştüğünde yüze vurmaktan sakınsın.'' buyurmuştur.

 3. Mine
  Devamlı Üye

  Hz.Peygamber (s.a.v.) : '' Şüphesiz sizin en iyiniz ahlak bakımından en iyi olanınızdır.'' buyurmuştur.

  Hz.Peygamber (s.a.v.) : '' Allah sizin bedenlerinize ve yüzlerinize değil kalplerinize bakar.'' buyurmuştur.

  Hz.Peygamber (s.a.v.) : '' Bir kul can çekişmeye başlamadıkça Allah onun tevbesini kabul eder.'' buyurmuştur.

  Hz.Peygamber (s.a.v.) : '' Allah hayrını dilediği kimseyi günahlarını bağışlamak ve derecesini yükseltmek için sıkıntıya sokar.'' buyurmuştur.  Hz.Peygmber (s.a.v.) : '' Cennet size ayakkabınızın bağından daha yakındır. Cehennemde öyledir.'' buyurmuştur


  Hz.Peygamber (s.a.v.) : '' Allah'ım senden hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği isterim.'' buyurmuştur.

  Hz.Peygamber (s.a.v.) : '' Yarım hurma ile olsa da ateşten korunun.'' buyurmuştur.

  Hz.Peygamber (s.a.v.) : '' Kişinin Müslümanlığının güzelliği, kendini ilgilendirmeyen şeyleri terk etmesi iledir.'' buyurmuştur.

  Hz.Peygamber (s.a.v.) : '' Sarhoşluk veren tüm şeyler haramdır.'' buyurmuştur.

  Hz.Peygamber (s.a.v.) : '' Sizin en hayırlınız Kur'an-ı öğrenen ve öğretendir.'' buyurmuştur.

  Hz.Peygamber (s.a.v.) : '' Merhamet etmeyene merhamet edilmez.'' buyurmuştur. 4. Mine
  Devamlı Üye


  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Bir kimse, birisine fasık veya kafir ithamında bulunurda, bu kimse böyle değilse ithamı kendisine döner.'' buyurmuştur.
  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Sizler idareciliğe düşkün olacaksınız, ama bu kıyamet günü pişmanlık olacaktır.Süt emziren(bu halde iken) ne güzeldir.Sütten kesende(bu halde iken) ne kötüdür.'' buyurmuştur. (Açıklama: Süt emziren süt kesen mecazi bir ifadedir. Bundan maksat iradeciliğin başlangıcı güzel ve hoş görünebilir, ancak bundan ayrılıp sütten kesilme gibi kötü ve hoş değildir.)
  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Cehennem nefse hoş gelen şeylerle perdelenmiştir.Cennet ise nefse hoş gelmeyen şeylerle perdelenmiştir.'' buyurmuştur.
  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Müslümana sövüp kötü sözler söylemek fasıklıktır.Onunla savaşmak ise küfürdür.'' buyurmuştur.
  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Zina eden bir kimse, mü'min olduğu halde edemez.Bir kimse mü'min olduğu halde içki içemez, hırsızlık yapan, mü'min olduğu halde hırsızlık yapamaz.'' buyurmuştur.
  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Ashabıma sövmeyiniz, kötü söz söylemeyiniz, dil uzatmayınız.Eğer biriniz Uhud dağı kadar altın sadaka verse, onların verdiği ne bir avuç sadakaya ne de yarısına eşittir.'' buyurmuştur.


  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Kendileri hayatta iken üzerlerine kıyametin koptuğu kimseler, halkın en kötüleridir.'' buyurmuştur  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Kim Allah yolunda savaşa çıkan kimseyi donatırsa, o da savaşa çıkmış demektir.Kim Allah yolunda savaşa çıkan bir kimsenin geride kalanlarıyla güzelce ilgilenire, o da savaşa çıkmış demektir.'' buyurmuştur. 5. Mine
  Devamlı Üye


  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Cennete baktım, cennetliklerin en çoğunun fakirler olduğunu gördüm.Cehenneme baktım, cehennemliklerin en çoğunun kadınlar olduğunu gördüm.'' buyurmuştur.  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Kim ödemek maksadıyla insanların mallarını (ödünç) alırsa, Allah ona bunu ödetir.Kim ödemeyip telef etmek maksadıyla alırsa Allah'ta onu telef eder.'' buyurmuştur.


  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Kim yeryüzünden bir şeyi haksız yere alırsa, aldığı şey yedi kat yere kadar boynuna sarılır.'' buyurmuştur.


  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Her kul öldüğü hal üzere diriltilir.'' buyurmuştur.


  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Saflarınızı düzeltin.Yoksa Allah yüzlerinizi ayrı ayrı yönlere çevireceğini kesinlikle bilin.'' buyurmuştur.


  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Münafığın alameti üçtür:1- Konuştuğu zaman yalan söyler. 2- Söz verdiği halde sözünde durmaz.3- Kendine emanet verildiğinde hıyanet eder.'' buyurmuştur.


  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Cibril durmadan komşu hakkı konusunda bana tavsiyede bulunuyordu.Öyle ki:Yakında komşuyu komşuya varis kılacak sanmıştım.'' buyurmuştur.


  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Büyük günahlardan bazıları şunlardır:Allah'a şirk koşmak, ebeveyne karşı gelmek, cana kıymak ve yalan yere yemin etmektir.'' buyurmuştur. 6. Mine
  Devamlı Üye

  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Kıyamet gününde müezzinlerin boyları herkesten uzun olacaktır.'' buyurmuştur.

  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Ezanı işittiğiniz zaman, müezzinin söylediğini tekrar ediniz.'' buyurmuştur


  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Bir kimse ramazanın faziletine inanarak ve mükafatını umarak oruç tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.'' buyurmuştur


  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Allah yolunda şehit olmayı canı gönülden isteyen kimse, şehit olmasa da şehitlik sevabına nail olur.'' buyurmuştur.  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' İlim tahsili için sefere çıkan kimse, evine dönünceye kadar Allah yolundadır.'' buyurmuştur.


  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Muhakkak Allah şu Kur'an la (amil olan) kavimleri yüceltir ve onun izinden gitmeyenleride alçaltır.'' buyurmuştur.


  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Kişi dostunun dini üzeredir.O halde sizden biri dost edineceği kimseye dikkat etsin.'' buyurmuştur


  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Sizden her kim bir kötülük görürse onu eliyle değiştirsin.Ona gücü yetmiyorsa diliyle değiştirsin.Buna da gücü yetmiyorsa kalbiyle buğzetsin.Bu ise imanın en zayıf olması halidir.'' buyurmuştur.

  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Evimle minberim arası cennet bahçelerinden bir bahçedir.Minberimde (cennetteki Kevser) havzının üzerindedir.'' buyurmuştur.


  Hz.Peygamber ( s.a.v.) : '' Ölülere kötü söz söylemeyiniz.Çünkü onlar önceden gönderdikleri amellerine kavuşmuşlardır.'' buyurmuştur. 7. Ziyaretçi
  Sağol din performans ödevimi yaptım allah razı olsun

 8. Ziyaretçi
  Peygamber efendimiz buyurduki herhangi bir kadın çok doğurursa cennete gidecek kadınlardandır

 9. Ziyaretçi
  peygamber efendimiz (s.a.v)'in "kolaylaştırın zorlaştırmayın,müjdeleyin nefret ettirmeyin" sözünden anladıklarınızı yazarmısınız.Allah rızası için!

 10. Fatma
  Administrator
  peygamber efendimiz (s.a.v)'in "kolaylaştırın zorlaştırmayın,müjdeleyin nefret ettirmeyin" sözünden anladıklarınızı yazarmısınız.Allah rızası için!
  Bu rivâyet, bir vazife ile gönderilen herkese, suhûletli davranması için Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın tenbihte bulunduğunu açıkca ifade etmektedir. Yine Müslim'in rivayetine göre Ebu Musa'ya ve Hz. Muâz'ı Ebu Bürde ile Yemen'e gönderirken onlara da aynı tenbihi yapmış ilâveten "geçimli olun, ihtilâflı, geçimsiz olmayın" demiştir.

  Nevevî der ki: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bu kelimelerde bir şeyle onun zıddını cemedip birleştirmiştir. Zira bu iki zıd ayrı ayrı vakitlerde yapılır. Şayet sâdece birini söyleyip mesela: "Kolaylık gösterin" demiş olsaydı, bir veya bir kaç kere kolaylıkta bulunup, çoğu işlerinde zorluk çıkaran kimse bu söze uyduğunu söyleyebilirdi. "Zorlaştırmayın" da demiş olunca, her çeşit durumda bütün çeşitleriyle zorlaştırmayı nefyetmiş olmaktadır. Asıl istenen de budur."

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


hadisler ve anlamları,  peygamber efendimizin hadisleri ve anlamları,  hadisler ve anlamları türkçe,  peygamber efendimizin sözleri ve anlamları,  peygamberimizin hadisleri ve anlamları,  hadis ve anlamları