+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda İlk 20 elemente ait atomların elektron dizilimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İlk 20 elemente ait atomların elektron dizilimleri
  çok ihtiyacım var lütfen bulun 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Elektron dizilimi: Uyarılmamış bir atomdaki elektronların konumlarını gösterir. Kimyabilimciler, temel fizik bilgilerine dayanarak, atomların elektron dizilimlerine göre nasıl davranabilecekleri konusunda fikir yürütebilirler. Elektron dizilimi, bir atomun kararlılık, kaynama noktası ve iletkenlik gibi özellikleri hakkında bilgi verir. Atomların son enerji düzeylerine (en dış yörüngelerine) "valans düzeyi", burada yer alan elektronlara da "valans elektronları" adı verilir. Kimyasal tepkimelerde birinci derecede önem taşıyan elektronlar, valans elektronlarıdır.
  Bir elementin periyodik tablodaki yerine bakarak, o elementin elektron dizilimi de anlaşılabilir. Aynı grupta (diaaa sırada) yer alan elementlerin elektron dizilimleri büyük benzerlik gösterir ve bu nedenle de kimyasal tepkimelerde benzer şekilde davranırlar.
 3. Ziyaretçi
  lütfen ya fen ders kitabındaki 168. sayfadaki araştıralım hazırlanalım mı lütfen yazın
+ Yorum Gönder


ilk 20 elementin elektron dizilimi,  elementlere ait atomların elektron dizilimleri,  ilk 20 elementin elektron dizilimleri,  ilk 20 elementin dizilimi,  ilk 20 elementin elektronları,  20 elementin elektron dizilimi